Powolny skuter blokuje ruch, ale linia jest ciągła – można go wyprzedzić czy nie?
Dobra pogoda zachęca do korzystania z jednośladów, co irytuje niektórych kierowców. Narzekają na zbyt szybko jeżdżących riderów na ścigaczach oraz zawalidrogi na „pięćdziesiątkach”. Spotkanie tych drugich często rodzi dylematy co do tego, kiedy można ich wyprzedzić.
Spis treści
- Czy podwójna linia ciągła zabrania wyprzedzania?
- Kiedy można wyprzedzać na podwójnej ciągłej linii?
- Jaki mandat za wyprzedzanie na ciągłej linii?
Przepisy są po to, żeby ich przestrzegać, a znaki drogowe żeby się nimi kierować – to rozumie każdy, chociaż nie każdy ma ochotę się do tego stosować. Kierowcy są szczególnie skłonni do naginania przepisów, kiedy spotkają jakiegoś zawalidrogę. Często czują się wtedy wręcz rozgrzeszeni. Ale czy powinni?
Czy podwójna linia ciągła zabrania wyprzedzania?
Pewnie nie raz byliście w takiej sytuacji. Jedziecie samochodem i nagle doganiacie kierującego skuterem z silnikiem o pojemności 50 cm3. Takie pojazdy są naprawdę powolne i do tego montuje się w nich ograniczniki prędkości do 45 km/h. Jeśli w danym miejscu można jechać 70 km/h, to już taki skuterzysta powoduje utrudnienia w ruchu.
Problem jest wtedy, gdy akurat na drodze jest podwójna ciągła linia. Wyprzedzenie małego skutera do dosłownie moment, więc wydaje się, że można to bezpiecznie zrobić nawet w takim miejscu. Czy mimo to musimy bać się mandatu?
Widzisz taki znak – wrzucisz kierunkowskaz lewy czy prawy? To odwieczny spór kierowców
To dla wielu wiedza zaskakująca, ale na temat znaku P-4, czyli podwójnej ciągłej linii, rozporządzenie o znakach i sygnałach drogowych mówi tylko, że:
Znak P-4 „linia podwójna ciągła” rozdziela pasy ruchu o kierunkach przeciwnych i oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią.
Kiedy można wyprzedzać na podwójnej ciągłej linii?
Z cytowanego zapisu wysnuć można tylko jeden wniosek – podwójna ciągła linia nie zakazuje wyprzedzania. Zakazuje tylko wjeżdżania na nią, co często jest jednoznaczne z brakiem możliwości wykonania tego manewru.
Jeżeli jednak macie przed sobą mały skuter, który zgodnie z zasadą ruchu prawostronnego powinien trzymać się jak najbliżej prawej krawędzi, to może udać się przejechać koło niego, bez najeżdżania na ciągłą linię. Wtedy wyprzedzanie jest całkowicie zgodne z prawem.
Jaki mandat za wyprzedzanie na ciągłej linii?
Jeśli dobrze oszacowaliście sytuację i wyprzedziliście kierującego skuterem bez najeżdżania na podwójną ciągłą linię to nie grozi wam żadna kara. Trzeba przy tym być ostrożnym, bo zabronione jest nawet najeżdżanie na linię (nie trzeba jej przekraczać). Mandat wynosi wtedy 200 zł i 5 punktów karnych.
Pamiętajcie, że często podwójna linią ciągła łączona jest ze znakiem B-25 „zakaz wyprzedzania”. Wykonywanie takiego manewru w miejscu niedozwolonym karane jest znacznie surowiej. Taryfikator przewiduje za to 1000 zł oraz 15 punktów karnych.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: