
Skrzyżowanie równorzędne – kto ma pierwszeństwo? Jak się zachować?
Skrzyżowania równorzędne to we współczesnych miastach niezbyt częsty widok, dlatego wielu kierowców nie potrafi się właściwie zachować w takim miejscu. Podstawą jest przestrzeganie zasady prawej ręki. O czym jeszcze należy pamiętać?
Zarządcy dróg często nawet na niewielkich skrzyżowaniach umieszczają znaki informujące o pierwszeństwie przejazdu albo sygnalizację świetlną. Z tego powodu skrzyżowań równorzędnych (a takimi są wszystkie skrzyżowania, na których nie wyróżniono kierunku z pierwszeństwem przejazdu!) nie spotyka się zbyt często. Można przewidywać, że z czasem się to zmieni, ponieważ ten rodzaj skrzyżowań sprzyja uspokojeniu ruchu na danym odcinku. Niezależnie od tego znajomość i umiejętność stosowania przepisów ruchu drogowego to absolutna podstawa bezpiecznej jazdy. Nie inaczej jest z prawidłowym zachowaniem się na skrzyżowaniu równorzędnym.
Przeczytaj też: Umiesz cofać?
Wielu kierowców jeździ „na pamięć”, nie patrząc na znaki. Wjeżdżając na skrzyżowanie, takie osoby nie są pewne, kto właściwie ma pierwszeństwo w tym miejscu. Nieuważnemu kierowcy może wydawać się, że porusza się drogą z pierwszeństwem przejazdu, mimo że skrzyżowanie jest równorzędne. Zdarzają się też osoby, które zatrzymują się przed skrzyżowaniem i niepotrzebnie przepuszczają wszystkich, blokując przejazd i dezorientując innych uczestników ruchu. Krzysztof Peła, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault, wyjaśnia:
Obowiązkiem kierowcy jest uważne obserwowanie drogi i stosowanie się do znaków. Jeżeli na skrzyżowaniu przed nami nie wyróżniono drogi z pierwszeństwem przejazdu ani nie umieszczono sygnalizacji świetlnej, to mamy do czynienia ze skrzyżowaniem równorzędnym. Obowiązuje nas wtedy zasada prawej ręki, która oznacza, że musimy ustąpić pojazdom mijanym z prawej strony.
Przeczytaj też: Lewy kierunkowskaz na rondzie – egzaminatorka przegrała w sądzie
Jednocześnie każdy kierowca powinien stosować zasadę ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu. Dlatego w sytuacji, gdy to nam przysługuje pierwszeństwo, musimy przed wjechaniem na skrzyżowanie upewnić się, czy kierujący pozostałymi pojazdami faktycznie nam ustępują. Pamiętajmy również, że na skrzyżowaniu równorzędnym pierwszeństwo zawsze mają tramwaje – bez względu na to, z której strony nadjeżdżają.
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
Zostaw komentarz: