Siedem tytułów mistrzowskich i kolejne rekordy do pobicia. Jakie liczby kryją się za sukcesem Mercedesa?
Po wygranym Grand Prix Emilii Romanii na torze Imola zespół Mercedesa ma na koncie 104 wygrane wyścigi. To zwycięstwo przypieczętowało rekordowy, siódmy z rzędu tytuł mistrzowski w klasyfikacji konstruktorów, a ekipa nie zamierza spoczywać na laurach i ma w planach ustanawianie kolejnych rekordów.
Następny wyścig Formuły 1, na torze w Stambule, zbliża się wielkimi krokami. Po wyrównaniu i pobiciu rekordu zwycięstw Michaela Schumachera na Lewisa Hamiltona, czekają kolejne wyzwania. Wciąż jest sporo punktów do zdobycia, można dalej śrubować także rekordy zdobytych pole position, miejsc na podium czy najszybszych okrążeń podczas wyścigu.
Trudne do pobicia: podwójne 6, za chwilę 7
Sześć – właśnie tyle tytułów z rzędu, zarówno w klasyfikacji kierowców, jak i konstruktorów, ma na koncie zespół Mercedes. A właściwie miał, bo po wyścigu na torze Imola ekipa przypieczętowała dominację w kolejnym sezonie, zdobywając siódmy tytuł wśród konstruktorów. Niesamowita passa wciąż trwa – już w Turcji Lewis Hamilton może dołożyć do tego siódme zwycięstwo w klasyfikacji kierowców. A właśnie taki numer – podwójną siódemkę – ma na swoim bolidzie partner Anglika, Valtteri Bottas. Czy to jakiś znak?
https://www.youtube.com/watch?v=PMzEC7qxSw0
Przeczytaj też: GP Emilii Romanii: Mercedes zdobywa mistrzostwo świata siódmy raz z rzędu
Piątka na torze: 53 – 104 – 116 – 201 – 213
Oczywiście, po kolejnym weekendzie wyścigowym te liczby zapewne się zmienią. Jeśli tak się stanie, GP Turcji będzie kolejnym rozdziałem w historii współpracy pełnej sukcesów. 53 razy kierowcy bolidów Mercedesa zajmowali dwa pierwsze miejsca na podium. 104 razy wygrywali wyścig, 116 razy zdobywali pole position. 201 razy startowali z pierwszej linii i 213 razy kończyli wyścig na podium. Te liczby zapierają dech w piersiach.
Zmieńmy skalę: miliony i… miliardy
Systemy telemetryczne zespołu zapisały ponad 3,9 mln zmian biegów, ponad 13 mln pokonanych zakrętów i 3,2 miliarda wtrysków paliwa.
Z toru na drogi: 750, a na tym nie koniec…
Ponad 750 rozmaitych płynów Petronas zostało opracowanych i przetestowanych we współpracy z zespołem Mercedesa od roku 2010 do dziś. Dzięki temu inżynierowie Petronas mieli okazję sprawdzić w ekstremalnych warunkach nowe produkty, zanim trafiły do milionów samochodów na całym świecie. Były to przede wszystkim paliwa, oleje silnikowe i inne płyny.
Przeczytaj też: GP Portugalii: Lewis Hamilton rekordzistą wszechczasów
Podczas każdego weekendu wyścigowego inżynierowie Petronas pobierają i sprawdzają średnio 200 próbek oleju silnikowego i oleju przekładniowego. Dodatkowo kontrolują ponad 30 próbek paliwa. Program opracowywania i badania paliw i olejów został uruchomiony w 2010 roku, gdy zespół Mercedesa dołączył do stawki Formuły 1. Od tamtej pory ekipa ma na koncie niesamowite sukcesy, a od siedmiu lat zdecydowanie dominuje w tym sporcie. A liczby? Tylko to potwierdzają.
Najnowsze
-
Nowa Toyota Land Cruiser. Ewolucja ikony samochodów terenowych
• Nowa Toyota Land Cruiser to wciąż niezawodny i trwały prawdziwy samochód terenowy • Stylistyka, która nawiązuje do legendarnych poprzedników • Zupełnie nowa konstrukcja ramowa na platformie GA-F o zwiększonej sztywności, lepszych właściwościach jezdnych oraz pewniejszym prowadzeniu na drodze i w terenie • Pierwszy Land Cruiser z elektrycznym wspomaganiem kierownicy oraz systemem rozłączania przedniego stabilizatora • Udoskonalony silnik 2,8 l i nowa skrzynia automatyczna o ośmiu przełożeniach • Land Cruiser z układem mild hybrid 48V dołączy do gamy pod koniec 2025 r. -
Nowa Škoda Elroq już w polskim cenniku i konfiguratorze
-
MOTORYZACYJNE MUZEA NA TRASACH SLOW ROAD
-
Elektryczny SUV Cadillac Vistiq wjedzie do salonów w 2025 roku
-
Alfa Romeo Junior jednym z finalistów konkursu „Car of the Year”
Zostaw komentarz: