
Samochód przyjazny dziecku? To koniecznie muszą sprawdzić rodzice
Potrzeby dziecka są bardzo ważne, jednak najważniejsze jest jego życie i zdrowie. Bezpieczny, pięciodrzwiowy, z dużym i płaskim bagażnikiem, przestronny i cichy – takie kryteria powinien spełniać samochód, którym będą podróżować dzieci.
Spis treści:
- Bezpieczeństwo przede wszystkim
- Fotelik to podstawa
- Miejska wygoda, komfort jazdy i użyteczność
- Rodzicu! Sprawdź, kupując lub wynajmując samochód
Rodziny chętnie wybierają samochody w wersji kombi lub SUV. Jakie warunki powinny spełniać samochody, którymi będą podróżować dzieci, na jakie aspekty warto zwrócić szczególną uwagę, decydując się na zakup rodzinnego pojazdu?

Bezpieczeństwo przede wszystkim
Absolutnie najistotniejszym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę, wybierając auto dla rodziny, jest bezpieczeństwo podróżujących – zarówno kierowcy, pasażera z przodu, jak również tych, znajdujących się na tylnych kanapach. Przed zakupem nowego auta, warto zatem sprawdzić wyniki crash testów prowadzonych przez Euro NCA – rankingi prowadzone przez tę organizację oceniają poziom bezpieczeństwa poszczególnych modeli oraz wskazują, które samochody są najbezpieczniejsze w momencie określonych wypadków.
Gwarantem bezpieczeństwa jest także dokładne sprawdzenie pojazdu pod kątem technicznym oraz znajomość jego historii.
Fotelik to podstawa
Podstawą bezpieczeństwa dzieci w samochodzie jest fotelik. Według Kodeksu Drogowego w Polsce dziecko musi znajdować się w nim do osiągnięcia 150 cm wzrostu – bez względu na wiek i wagę. Tutaj konieczny jest nie tylko odpowiedni dobór fotelika, ale też właściwe zamocowanie go w przestrzeni auta (uchwyty ISOFIX) oraz prawidłowe zapięcie w nim małego pasażera.
W przypadku zakupu fotelika warto zwrócić uwagę też na homologację i-size, która obliguje do przewożenia dzieci tyłem do kierunku jazdy do 15 m-ca życia. Dla pełni bezpieczeństwa niezbędne jest także zweryfikowanie ocen skuteczności fotelików, które przyznawane są w pięciopunktowej skali – po rygorystycznych crash testach – ADAC.
Miejska wygoda, komfort jazdy i użyteczność
Jednym z podstawowych elementów samochodu przyjaznego dzieciom jest liczba drzwi – w przypadku rodzin większych niż dwuosobowe absolutnym must have jest model pięciodrzwiowego samochodu. Pojemność bagażnika i najlepiej jego płaska powierzchnia bez wysokiego progu załadunkowego także mogą być bardzo istotne, zwłaszcza gdy trzeba pomieścić wózek dziecięcy lub rower.
Statystycznie, człowiek spędza w samochodzie nawet 4 lata swojego życia. Nic zatem dziwnego, że jednym z najczęściej wskazywanych przez kupujących warunków, które musi spełniać ich przyszłe auto, jest wygoda. Wyprofilowanie foteli, ilość miejsca i układ na desce rozdzielczej są bardzo ważne z perspektywy kierowcy, ale jeśli właściciel pojazdu wie, że będzie przewoził nim również dzieci, powinien zwrócić uwagę na ilość miejsca i wygodę także z tyłu auta.
Dla rodzin – zwłaszcza z małymi dziećmi – istotny może być także poziom hałasu, jaki emituje praca silnika czy chociażby duża liczba schowków i kieszeni oraz ich intuicyjne rozmieszczenie.

Rodzicu! Sprawdź, kupując lub wynajmując samochód
- liczba gwiazdek oznaczająca ogólny poziom bezpieczeństwa
- powierzchnia bagażowa, brak progu, co ułatwi włożenie złożonego wózka czy roweru
- kolor tapicerki, łatwość czyszczenia
- przestrzeń na nogi z tyłu
- liczbę schowków w drzwiach i tylnej części samochodu
- opcję automatycznej blokady drzwi
- parametry poziomy hałasu
- automatyczne połączenie alarmowe
- zasłony przeciwsłoneczne w tylnych drzwiach
- system Bluetooth
- nakładki zabezpieczające na drzwi (chronią przed uszkodzeniem przy otwieraniu w ciasnych miejscach)
Źródło informacji: Automarket.pl, opracowanie własne
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
Zostaw komentarz: