Samochód hybrydowy w zimie. Poznaj 4 zasady, które warto stosować, by cieszyć się dynamiczną jazdą
Niskie temperatury są wymagające dla każdego pojazdu, także dla samochodów hybrydowych i elektrycznych. Wystarczy jednak wprowadzić do codziennego użytkowania kilka zasad, by móc w pełni korzystać z auta z napędem hybrydowym przy każdej pogodzie.
Ładuj akumulator, gdy samochód wciąż jest rozgrzany
Niskie temperatury mogą negatywnie wpłynąć na zasięg pojazdu w trybie elektrycznym. Jednak nowoczesne systemy obsługi akumulatora zarządzają energią w taki sposób, aby zminimalizować niepożądany efekt. – Zimno może obniżyć wydajność akumulatora, co ma związek z procesami elektrochemicznymi zachodzącymi wewnątrz ogniw litowo-jonowych – tłumaczy Francesc Sabaté, szef działu rozwoju systemów energetycznych Seata. – Gdy na zewnątrz utrzymuje się mróz, najlepiej ładować samochód w zamkniętym pomieszczeniu od razu po zakończeniu jazdy, gdy akumulator jest wciąż rozgrzany. Poprawia to efektywność całego procesu – mówi Sabaté.
Ogrzej wnętrze pojazdu przed wyruszeniem w drogę
Nie ma idealnej temperatury do podróżowania samochodem – każda pogoda wpływa na jego funkcjonowanie w taki czy inny sposób. Jednak komponenty elektryczne działają najefektywniej w temperaturze 21,5°C-22°C. – Jest sposób na to, aby osiągnąć odpowiednie dla hybrydowego układu napędowego warunki bez skracania zasięgu w trybie elektrycznym. Najlepiej na kilka minut przed wyruszeniem w drogę, gdy samochód wciąż pozostaje podłączony do zasilania, uruchomić ogrzewanie lub zdalnie aktywować funkcje podgrzewania siedzenia i kierownicy za pomocą aplikacji Seat Connect – radzi Sabaté. – W ten sposób w chwili, gdy wsiądziesz do pojazdu, we wnętrzu będzie panowała przyjemna temperatura, a akumulator pozostanie w pełni naładowany w momencie rozpoczęcia podróży – dodaje ekspert.
Uruchamiaj samochód w trybie spalinowym
W bardzo zimne dni należy podłączyć zaparkowany samochód do zasilania, dzięki czemu będzie można rozgrzać samochód, a jednocześnie akumulator, przed odjazdem. – W trudnych warunkach dzięki sztucznej inteligencji pojazd uruchomi się w trybie spalinowym, co pozwoli w krótkim czasie podnieść temperaturę i zapewnić prawidłową pracę akumulatora – mówi Sabaté. Samochody hybrydowe i elektryczne są poddawane bardzo wymagającym testom, dzięki którym kierowcy mają gwarancję poprawnego działania pojazdu przy każdej pogodzie.
Jedź płynnie
Płynna jazda to klucz do zmniejszenia zużycia paliwa. W przypadku samochodów hybrydowych odpowiedni styl prowadzenia pojazdu zimą jest tym bardziej koniecznością, że silnik elektryczny dysponuje pełną mocą już od chwili uruchomienia. Co więcej, płynna jazda pomaga uzupełniać energię dzięki hamowaniu odzyskowemu. – Kiedy zdejmujesz nogę z pedału hamulca, energia kinetyczna pozyskana w procesie hamowania jest zamieniana w energię elektryczną, z której korzysta później akumulator – tłumaczy Sabaté. Dzięki temu wydłuża się zasięg samochodu hybrydowego w trybie elektrycznym.
Warto pamiętać również o trzech ogólnych poradach, jak zadbać o swoje auto zimą:
- Przed wyruszeniem w drogę sprawdź ciśnienie w oponach i woź ze sobą łańcuchy na wypadek obfitych opadów śniegu.
- Trzymaj w samochodzie skrobaczkę do szyb, aby w razie potrzeby usunąć lód. Nigdy nie usuwaj go gorącą wodą!
- Sprawdź poziom płynu chłodniczego, aby zapobiec przegrzaniu się silnika.
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Zostaw komentarz: