Rusza odcinkowy pomiar – ITD wysyła zdjęcia
Kończy się faza testów urządzeń realizujących odcinkowy pomiar prędkości. Inspekcja Transportu Drogowego będzie w końcu wysyłać zdjęcia, które są dowodem w sprawie wykroczenia zarejestrowanego przez fotoradar.
Od 30 października do wykroczeń zarejestrowanych przez urządzenia będą dołączane fotografie będące dowodem w sprawie o wykroczenie. Wraz z nimi przesyłane będzie wezwanie dla użytkowników, którzy zarejestrowali się w eBOK na stronie systemu CANARD.
Co ciekawe, nawet osoby które przekroczyły dozwoloną prędkość przed tym terminem będą mogły liczyć na „pamiątkowe” zdjęcie dołączone do wezwania. Wszystko dlatego, że ITD ma 180 dni na wysłanie wezwania od zarejestrowania przekroczenia prędkości.
Dotychczas ITD nie wysyłało zdjęcia, ponieważ pozwalały na to przepisy. Rodziło to problemy, ponieważ w przypadku korzystania z samochodu przez kilka osób, to po stronie właściciela leżała kwestia wyznaczenia kierowcy.
Po ostatnim wyroku Trybunału Konstytucyjnego ITD zostało zobowiązane do wysyłania zdjęć fotoradarów, a kierowcy nie będą już mieli wątpliwości, co do swojej winy.
W 29 lokalizacjach na terenie całej polski zostaną uruchomione urządzenia, które będą rejestrować czas wjazdu i wyjazdu na dany odcinek. Na podstawie tych danych, do których będą przypisane numery rejestracyjne, system obliczy średnią prędkość. Jeżeli będzie ona zbyt wysoka, informacja o wykroczeniu trafia do systemu CANARD wraz ze zdjęciem samochodu.
Odcinki, na których pojawi się system odcinkowego pomiaru prędkości będą oznakowane znakiem D-51 z treścią „Kontrola średniej prędkości na odcinku … km”.
Na razie ITD poinformowało, ze odebrało 19 z 29 zestawów urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości. Do tej pory wszystkie urządzenia były konfigurowane i działały w trybie testowym, ale większość z nich na dniach zacznie rejestrować wykroczenia. Tak więc do końca tego roku pierwze wezwania wraz z dowodowym zdjęciem trafią do kierowców.
Najnowsze
-
Prosty sposób na szybsze rozgrzanie kabiny samochodu. Trzeba wcisnąć jeden przycisk
Kierowcy, którzy nie mają szczęścia parkować w garażu, muszą mierzyć się z wieloma niedogodnościami związanymi z zimowymi warunkami. Najważniejsze to konieczność odśnieżania auta, skrobania szyb oraz jazda wychłodzonym samochodem w oczekiwaniu, aż wnętrze się nagrzeje. Na szczęście jest sposób, aby proces ten przyspieszyć. -
Porsche Polska w Warszawie – nowa siedziba właśnie rozpoczyna działalność
-
Test: Nissan Ariya e-4orce – 306 KM w elektryku robi różnicę
-
12-letnia Julia Angelard w stawce Kartingowych Mistrzostw Polski 2025
-
5 rzeczy, które warto wiedzieć o systemie Apple CarPlay
Zostaw komentarz: