Rowerzysta jedzie ścieżką – musi przepuścić pieszego, gdy wchodzi na pasy?
Media oraz policja sprawiły, że kierowcy są przekonani o niemal nieograniczonym pierwszeństwie pieszych na drodze. Realia są bardziej skomplikowane, a jeszcze inaczej wygląda to w sytuacji, gdy pieszy wchodzi na psy przecinające drogę dla rowerów.
Spis treści
- Pierwszeństwo pieszych – zasady i przepisy
- Kiedy rowerzysta musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu?
- Kiedy pieszy ma pierwszeństwo przed rowerzystą?
Pierwszeństwo pieszych – zasady i przepisy
Zacznijmy od przytoczenia zmienionych stosunkowo niedawno przepisów, które miały poprawić bezpieczeństwo na drogach i komfort pieszych, a budzą nieustanne kontrowersje. Zgodnie z art. 13 ustawy Prawo o ruchu drogowym:
Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.
„Kością niezgody” jest tu określenie „pieszy wchodzący”. Jedni mówią, że to taki, który właśnie wchodzi na przejście, ale często media oraz policja uważają, że pieszy idący w stronę przejścia też na nie „wchodzi”. Można więc powiedzieć, że przepisy są niejasne, ale zawsze interpretowane na niekorzyść kierowcy.
Kiedy rowerzysta musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu?
Jak powinno się ten przepis stosować w przypadku rowerzystów? Rowery to również pojazdy, więc cyklista jadący ulicą, widząc pieszego wchodzącego na przejście, powinien mu ustąpić.
Co z nowym podatkiem dla kierowców? Rząd ma nowy plan, jak uderzyć nas po kieszeni
Co innego na drodze dla rowerów, które wyznacza się poza obrębem jezdni dla samochodów. Co prawda gdy przecinają je przejścia dla pieszych, to pojawia się na nich zebra, ale to za mało. Takie oznakowanie jest inwencją własną zarządcy drogi, ponieważ same pasy na drodze (znak P-10) to za mało. Musi być także ustawiony znak pionowy D-6. Kierujący pojazdem musi z daleka mieć jasny sygnał, że zbliża się do przejścia, a zebra wyznacza miejsce, po którym mogą chodzić piesi.
Jeśli na drodze dla rowerów jest sama zebra i nie ma wspomnianego znaku D-6, to nie jest to przejście dla pieszych. Przechodzący w tym miejscu pieszy nie nabywa żadnych praw, tylko musi ustępować pierwszeństwa rowerzystom.
Kiedy pieszy ma pierwszeństwo przed rowerzystą?
Tak jak wspomnieliśmy, pieszy ma pierwszeństwo tylko na właściwie oznakowanych przejściach dla pieszych. Jeśli rowerzysta jedzie ulicą, a przez nią przebiega przejście, musi ustąpić pierwszeństwa osobom na nim przebywającym i na nie wchodzącym. Niedopuszczalna jest sytuacja, często niestety mająca miejsce, w której samochody zatrzymują się przed przejściem, a tymczasem rowerzysta wyprzedza je z prawej strony.
Analogicznie sytuacja wygląda na pasie dla rowerów. Wydzielany jest on z jezdni dla samochodów i przebiega bezpośrednio obok niej. Jeśli trafi się w takim miejscu przejście, to również nie będzie wątpliwości, że kierujący rowerem musi zachować się tak samo, jak kierujący samochodem.
Najnowsze
-
Alfa Romeo Junior jednym z finalistów konkursu „Car of the Year”
Alfa Romeo z dumą ogłasza, że dotarła do finałowego etapu konkursu o prestiżową międzynarodową nagrodę „Car of the Year”. Junior został poddany testom drogowym i oceniony przez jury ekspertów z branży, w którego skład weszło 60 dziennikarzy motoryzacyjnych z 23 krajów europejskich. -
Kia EV3 w gronie finalistów konkursu Car of the Year 2025
-
Europejska premiera BYD Sealion 7
-
Cupra Formentor VZ5 w edycjach specjalnych
-
Porsche Taycan 4 i Taycan GTS – nowe warianty w gamie elektrycznego modelu
Zostaw komentarz: