Czy można zjeżdżać z ronda lewym pasem? Zła odpowiedź sporo kosztuje
Wśród kwestii które polaryzują kierowców, jednym z budzących największe emocje problemów, jest poruszanie się po rondach. Źródłem sporych kontrowersji jest między innymi to, czy można zjeżdżać z ronda lewym pasem.
Spis treści
- Jak poruszać się po rondach – przepisy
- Jaki pas należy zajmować na rondzie?
- Czy można zjechać z ronda lewym pasem?
Jak poruszać się po rondach – przepisy
Zacznijmy od kwestii podstawowych, czyli wyjaśnienia, czym w ogóle jest rondo. To skrzyżowanie, na którym ruch odbywa się wokół centralnej wyspy, w kierunku przeciwnym ruchowi wskazówek zegara. Kluczowy jest jednak nie kształt skrzyżowania, ale znak C-12 „skrzyżowanie o ruchu okrężnym”.
Kluczowe w zrozumieniu zasad jazdy po rondzie jest to, że chociaż ma wyjątkowy kształt, niczym od zwykłego skrzyżowania. Dlatego na przykład w przypadku braku znaku A-7, to pojazdy wjeżdżające na rondo mają pierwszeństwo, ponieważ kierujący znajdujący się już na obwiedni, mają ich po swojej prawej stronie i obowiązuje tu zasada prawej ręki, jak na każdym skrzyżowaniu równorzędnym.
Jaki pas należy zajmować na rondzie?
Wbrew temu, co sądzą niektórzy, jeśli rondo ma kilka pasów, to właściwie możemy zająć dowolny z nich (jeśli dodatkowe znaki nie stanowią inaczej). Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby na przykład objechać rondo dookoła pasem prawym.
Kierowca Skody tak wyhamował ciężarówkę, że aż poszedł dym i wpadła na barierki
Istnieją jednak zalecenia, co do prawidłowego poruszania się po rondach. Zgodnie z nimi, powinniśmy zająć pas prawy, jeśli zamierzamy zjechać pierwszym lub drugim zjazdem, lub pas lewy, jeśli chcemy skorzystać z trzeciego lub czwartego zjazdu. W ten sposób pasy wykorzystywane są optymalnie, a ruch płynniejszy.
Czy można zjechać z ronda lewym pasem?
Skoro napisaliśmy, że można zajmować dowolny pas na rondzie, to czy także można z dowolnego z niego zjeżdżać? Na przykład czy można zjechać z ronda lewym pasem?
Wbrew temu, co sądzi wielu kierowców, jest to dozwolone. Jeśli na rondzie znajdują się dwa pasy ruchu, to każdy ze zjazdów zazwyczaj również ma dwa pasy ruchu. Dopuszczalna jest więc sytuacja, w której z ronda zjeżdżają jednocześnie dwa pojazdy. Ten na pasie zewnętrznym zajmując prawy pas, a ten z pasa wewnętrznego lewy. Z takim manewrem wiąże się jednak pułapka.
Tak jak napisaliśmy wcześniej, przepisy nie zabraniają kierującemu poruszania się dookoła obwiedni ronda prawym pasem. Na podstawie zajętego pasa możemy wnioskować, gdzie pojedzie drugi kierujący, ale to tylko nasze domysły. Jeśli więc pojazd na prawym pasie nie zjeżdża w ten sam zjazd co my, musimy ustąpić mu pierwszeństwa. Przetniemy jego pas ruchu, przepisy w takiej sytuacji zawsze nakazują ustąpienie uczestnikowi ruchu znajdującemu się na pasie, na który chcemy wjechać.
Podsumowując, dopuszczalne jest opuszczenie ronda z lewego pasa, ale bywa to ryzykowne. Musimy najpierw upewnić się, że na prawym jest pusto, a na rondzie taka obserwacja jest utrudniona.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: