
Czy na rondzie obowiązuje zasada prawej ręki? To banalne pytanie, ale kierowców zaskakuje
Ustalanie pierwszeństwa na drodze, zasady poruszania się po rondach oraz zasada prawej ręki - to najbardziej podstawowe kwestie, które powinien mieć doskonale opanowane nawet początkujący kierowca. W praktyce kłócą się o nie nawet osoby z dużym doświadczeniem.
Co na temat ronda mówią przepisy?
Ronda, czyli fachowo skrzyżowania o ruchu okrężnym, mają wiele niezaprzeczalnych zalet. Są bezpieczne, uspokajają i upłynniają ruch i sprawdzają się znacznie lepiej niż skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. W większości przypadków.
Sygnalizacja świetlna pozwala wyeliminować większość błędów kierowców, którzy nie muszą myśleć i zastanawiać się nad przepisami, tylko czekają na zielone światło. Rondo pozwala poruszać się bezpiecznie w gęstym ruchu, ale gdy samochodów nie ma wiele, kierowcy nie tracą na nich czasu, tak jak to robią na czerwonym świetle. Haczyk jest w tym, że rondo wymaga myślenia i znajomości przepisów.
A czym właściwie jest rondo? Jakie przepisy na nim obowiązują? Okazuje się, że Kodeks drogowy milczy na jego temat. Wzmiankę na temat tego rodzaju skrzyżowania, znajdziemy jedynie w rozporządzeniu dotyczącym znaków i sygnałów drogowych. Tam możemy przeczytać w par. 36, pkt. 1:
Znak C-12 „ruch okrężny” oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku.
Co zrobić gdy zamarznie płyn do spryskiwaczy? Nie stosuj trików z internetu, bo uszkodzisz auto
Czy na rondzie obowiązuje zasada prawej ręki?
Jak w takim razie poruszać się na rondzie? Czy obowiązuje na nim na przykład zasada prawej ręki? Odpowiedź jest prosta. Skoro przepisy nie regulują w żaden sposób zasad dotyczących jazdy po rondzie, to znaczy, że trzeba odwołać się do przepisów ogólnych. A rondo to po prostu jeden z rodzajów skrzyżowań.
Jeżeli na skrzyżowaniu nie ma żadnych znaków określających pierwszeństwo, to obowiązuje tak zwana zasada prawej ręki:
Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony.
Jeżeli więc przed rondem nie zauważyliście znaku A-7 „ustąp pierwszeństwa”, to znaczy że pierwszeństwo mają kierujący po waszej prawej. Innymi słowy, macie pierwszeństwo podczas wjeżdżania na rondo, ale jadąc po nim, musicie ustąpić pojazdom, które chcą dopiero wjechać na skrzyżowanie.
Taka organizacja ruchu przeczy logice i temu do czego jesteśmy przyzwyczajeni, dlatego przed każdym właściwie rondem, znajduje się znak mówiący o ustępowaniu pierwszeństwa pojazdom, znajdującym się na rondzie. Gdyby go jednak nie było, wtedy zaczyna obowiązywać zasada prawej ręki.
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
Zostaw komentarz: