Robisz zdjęcia mijając miejsce wypadku? Grożą za to 2 lata więzienia!
Niestety tak zdecydowana walka z gapiami nie ma miejsca w Polsce, ale za naszą zachodnią granicą. Może warto wprowadzić podobne przepisy także w naszym kraju?
Podobno ciekawość ludzka nie zna granic. Czasami nie zna granic także wścibskość i niezdrowe zainteresowanie cudzym nieszczęściem. Widać to doskonale w miejscach wypadków drogowych. Kierujący często zwalniają, żeby bliżej przyjrzeć się rozbitym pojazdom oraz rannym, a niektórzy wyciągają także telefony. Pewnie żeby zaraz wrzucić relację na media społecznościowe, albo przynajmniej pochwalić się zdjęciem lub filmikiem rodzinie przy obiedzie.
Zmiany w policyjnych kontrolach drogowych weszły już w życie
Polskie władze niczego nie robią, aby rozwiązać ten problem, a bez odpowiedniej podstawy prawnej, policjanci mają związane ręce. Mogą jedynie karać kierowców za utrudnianie ruchu innym, jeśli zwalniają tylko po to, żeby zaspokoić swoją niezdrową ciekawość, albo za trzymanie telefonu w ręce podczas jazdy.
Niemcy zaadresowali problem już w 2017 i zrobili to w sposób zdecydowany. Robienie zdjęć miejsc wypadków to przestępstwo, karane grzywną lub nawet 2 latami więzienia. Teraz podobne sankcje czekają na osoby, które robią zdjęcia ofiarom wypadków. W ten sposób niemieckie władze chcą walczyć z utrudnianiem ruchu w miejscach zdarzeń drogowych, a także chronić prywatność poszkodowanych.
Nie będzie pierwszeństwa dla pieszych? Rząd wycofuje się z kontrowersyjnych przepisów
Rok temu internet obiegło nagranie ukazujące terapię szokową, jaką fundował niemiecki policjant ciekawskim kierowcom. Widząc osoby trzymające w ręce telefony komórkowe, zatrzymywał je i pytał, czy chcą zobaczyć… trupa. Jeden odważny nawet powiedział, że chce, ale widząc, że to nie żart, szybko spuścił z tonu. Nie było mu też do śmiechu, kiedy policjant oznajmił, że oglądanie ofiar kosztuje 128,50 euro. Jak tłumaczył sam funkcjonariusz, taka terapia szokowa to jedyny sposób uświadamiania niektórym, że miejsce wypadku to nie atrakcja turystyczna, tylko miejsce czyjejś tragedii i należy zachowywać się w sposób godny.
A jakie jest wasze zdanie? Sądzicie, że podobne przepisy powinno się także wprowadzić w Polsce? A może macie inny pomysł na walkę z gapiami, robiącymi zdjęcia miejscom wypadków?
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: