Rekordowe punkty karne – przykłady takich wykroczeń. Czy liczba ma znaczenie? Tylko dla klikbajtowych tytułów!
Punkty karne "zarobisz" za wykroczenia drogowe, ale czy ma znaczenie ile ich masz? Wystarczą 24, by stracić prawo jazdy, jednak konsekwencje przekroczenia tej liczby są gorsze.
Spis treści
- Punkty karne i konsekwencje – aktualny stan prawny
- Punkty karne – wszystko, co musisz wiedzieć
- Punkty karne – rekordziści
- Liczba punktów karnych – ile, żeby stracić prawo jazdy?
Co jakiś czas w mediach, a nawet w źródłach policyjnych, możemy spotkać się z informacjami, że jakiś kierowca otrzymał rekordową liczbę punktów karnych. Do utraty prawa jazdy przez kierowcę posiadającego dłużej niż rok prawo jazdy i mającego czyste konto przed popełnieniem wykroczeń, wystarczą dziś 24 punkty karne. Niektórzy otrzymują ich znacznie więcej, tylko czy to w ogóle ma znaczenie?
Punkty karne i konsekwencje – aktualny stan prawny
Obecnie obowiązują w Polsce przepisy dotyczące punktów karnych w formie, która w życie weszła 17 września 2022 roku. Krótkie przypomnienie ogólnych zasad funkcjonowania tzw. ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego (tak oficjalnie nazywa się instytucję punktów karnych).
Gdybyście chcieli sięgnąć do źródła, to aktualny „taryfikator”, czyli liczbę punktów karnych, jakie możemy otrzymać za poszczególne wykroczenia, znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego (Dz. U. 2022 poz. 1951).
Punkty karne – wszystko, co musisz wiedzieć
Dla tych, którym nie chce się czytać nudnego, ministerialnego rozporządzenia, zamieszczamy krótki wyciąg najważniejszych informacji.
- Najwyższa liczba punktów karnych, jakie obecnie kierowca może otrzymać za pojedyncze wykroczenie to 15 punktów.
- Limit punktów, którego przekroczenie skutkuje automatycznie utratą wcześniej posiadanych uprawnień do prowadzenia pojazdów (niezależnie od kategorii), wynosi 24 punkty; wyjątkiem jest sytuacja, gdy ukarana osoba miała prawo jazdy krócej niż rok, wówczas limit to 20 punktów.
- Możliwa jest kumulacja, czyli zgromadzenie jednym ciągiem większej liczby punktów za popełnienie kilku wykroczeń, co najczęściej skutkuje natychmiastową utratą prawa jazdy.
- Punkty karne wygaszają dopiero po upływie dwóch lat liczonych od momentu zapłaty kary (opłacenia mandatu) lub uprawomocnienia się wyroku sądu (w przypadku sądowego postępowania w danej sprawie, oczywiście, gdy sąd uznał kierowcę za winnego).
- Punkty karne kasuje również… utrata prawa jazdy. I tu dochodzimy do klikbajtowych tytułów w nagłówkach.
Punkty karne – rekordziści
Rekordy od dawna fascynują ludzkość, są fundamentem niemal każdej sportowej rywalizacji, tu jednak o rekordach, których raczej nie radzimy pobijać. Oto kilka przykładów.
Nie dalej jak 4 listopada policjanci z drogówki w Bieruniu (śląskie) zatrzymali operatora ładowarki, której w danym miejscu ze względu na ograniczenia nośności drogi i przepisy w ogóle nie powinno być. Ponieważ nie było to jedyne wykroczenie kierowcy, zgromadził on łącznie aż 41 punktów.
We wrześniu br. tuż po wejściu w życie nowych przepisów aż 55 punktów karnych „zdobył” kierowca auta marki BMW, a za liczne wykroczenia (m.in. wyprzedzanie kilku aut na przejściu dla pieszych z prędkością znacznie wykraczającą poza limit w obszarze zabudowanym, a finalnie staranowanie drzwi radiowozu) „nagrodzili” go policjanci z KPP Staszów.
Jednak absolutnym rekordzistą chyba jest kierowca z Będzina, który dość dawno temu (w 2010 roku) podczas rajdu przez Dąbrowę Górniczą zgromadził, aż… 205 punktów karnych (o czym informowała Komenda Miejska Policji w Dąbrowie Górniczej).
Liczba punktów karnych – ile, żeby stracić prawo jazdy?
Absurdalnie wysokie liczby w przypadku punktów karnych, choć być może oddziałują na wyobraźnię Czytelników, tak naprawdę nie mają znaczenia. Za dane wykroczenie (lub ich ciąg) prawo jazdy można stracić tylko raz. Zatem wszystko, co ponad 24 punkty i tak się skasuje. Oczywiście nie oznacza to braku innych konsekwencji, zwykle decyduje już o tym jednak sąd, rozważając konkretne sytuacje i wydając wyrok w konkretnej sprawie. Może warto sprawdzić swoje punkty karne?
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: