
Rasistowski atak na Bubbę Wallace’a? FBI wyjaśniło sprawę
Jedyny czarnoskóry kierowca w serii NASCAR, Bubba Wallace, był przekonany, że padł ofiarą rasistowskiego ataku. Śledztwo FBI zaprzeczyło jednak tym twierdzeniom.
Przed wyścigiem NASCAR na torze Talladega Superspeedway w stanie Alabama w garażu Bubby Wallace’a zauważono wiszący sznur z pętlą. Czarnoskóry kierowca zgłosił sprawę na policję, twierdząc, że sznur z pętlą symbolizuje szubienicę i ktoś mu grozi. Co ciekawe, Wallace tej pętli nigdy nie widział, a poinformował go o niej prezydent NASCAR, Steve Phelps.
Wallace aktywnie uczestniczy w kampanii Black Lives Matter przeciwko dyskryminacji rasowej. Ruch jest szczególnie aktywny w Stanach Zjednoczonych od czasu tragicznej śmierci George’a Floyda, którego podczas interwencji brutalnie dusił policjant Derek Chauvin. Bubba Wallace, jedyny czarnoskóry kierowca w serii NASCAR, zachęcał swoich kolegów z toru, by zabrali głos w sprawie śmierci Floyda i głośno sprzeciwili się rasizmowi.
Przeczytaj też: Kierowcy wyrażają swój sprzeciw wobec rasizmu
Władze i pozostali kierowcy NASCAR poparli Wallace’a w walce o tolerancję, podkreślając, że seria wyścigowa nie godzi się na żadne przejawy dyskryminacji i ksenofobii. W poniedziałek, by pokazać swoje wsparcie dla zastraszonego szubienicą Bubby, przed wyścigiem na Talladega Superspeedway kierowcy wspólnie przepchnęli jego samochód na pole startowe, a w mediach społecznościowych królował #StandWithBubba.
Tymczasem sprawą sznura z pętlą zajęło się FBI. Dochodzenie śledczych obaliło podejrzenia kierowcy o bycie ofiarą rasistowskiego ataku. Wykazano, że lina do otwierania dachu uformowana w pętlę, znaleziona w garażu nr 4, wisiała tam od października 2019 roku. Potwierdza to nagranie wideo. W tamtym czasie garaże nie były jeszcze przydzielone poszczególnym kierowcom i zespołom i nikt nie wiedział, że akurat z tego garażu będzie korzystał Wallace. Garaż przyznano ekipie Richard Petty Motorsports dopiero w ubiegłym tygodniu.
Bubba Wallace odetchnął z ulgą:
Ostatnie dni były pełne emocji. Po pierwsze chcę powiedzieć, że czuję niesamowitą ulgę, że to nie było to czego się obawiałem. Chciałbym podziękować mojemu zespołowi, władzom NASCAR i FBI, że zadziałali szybko i potraktowali tę sprawę z pełną powagą. Myślę, że z radością przyjmiemy trochę zawstydzenia, pamiętając jakie mogły być inne alternatywy zakończenia tej historii. Chociaż niektórzy spróbują to zrobić, to ta sytuacja nie powinna umniejszyć wspaniałemu pokazowi jedności, który miał miejsce w poniedziałek i krokowi na przód, który wspólnie wykonaliśmy, by sport ten był bardziej przyjazny dla wszystkich.
Przeczytaj też: Lewis Hamilton zamierza stworzyć nową organizację, w celu zwiększenia różnorodności w świecie motorsportu
Nie wszyscy jednak uważają, że sprawa jest zamknięta. W mediach społecznościowych pojawiło się wiele głosów, że Bubba Wallace samolubnie wykorzystał trudny czas, jaki aktualnie panuje w Ameryce, by zrobić zamieszanie wokół swojej osoby, zyskać na popularności i przedłużyć kontrakt z zespołem, który nie zwolniłby go w tym sezonie obawiając się oskarżeń o rasizm. Część kibiców twierdzi, że Wallace powinien przeprosić za swoje zachowanie.
Najnowsze
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
Volvo Cars Tech Hub w Krakowie obchodzi drugą rocznicę działalności. Firma chwali się, że to właśnie tam powstały kluczowe technologie dla nowego elektrycznego sedana ES90. Ale czy rzeczywiście polscy inżynierowie mieli tak duży wpływ na ten samochód? Przyjrzyjmy się faktom. -
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
-
Polskie warsztaty na skraju bankructwa? Długi sięgają 458 mln zł, a wiarygodność płatnicza spada
-
Elektryczny SUV – sprawdź model EX90 od szwedzkiej marki Volvo
Zostaw komentarz: