Listonosz sprawdzi, czy masz radio w samochodzie. Nie płaciłeś abonamentu? Dostaniesz sporą karę
Przypominaliśmy jakiś czas temu, że za posiadanie odbiornika radiowego w samochodzie, także trzeba płacić abonament RTV. Pewnie mało kto przejął się tym artykułem, ale dziś ponownie musimy o tym wspomnieć, niestety dopowiadając „a nie mówiliśmy?”. Poczta Polska zaczęła bowiem kontrolować odbiorniki radiowe w samochodach i nakładać kary.
Jak można kontrolować, czy ktoś ma radio w samochodzie?
Może pamiętacie, bo mówiło się o tym sporo jakiś czas temu, że władza wzięła się za osoby niepłacące abonamentu radiowo-telewizyjnego, a urzędnikami uprawnionymi do kontroli, czy mamy takie urządzenia, są listonosze. Na szczęście nikt nie może wejść do naszego domu bez naszej zgody lub odpowiedniego nakazu, więc z łatwością można zapobiec kontroli.
Podobnie jest w przypadku samochodu, ale… przecież nie trzeba do niego wsiadać, żeby zobaczyć, że jest wyposażony w radio. Skorzystał z tego jeden z listonoszy, który zrobił przez szybę zdjęcie radia w samochodzie dostawczym, a później jego właściciel otrzymał wezwanie do zapłaty całej zaległości oraz kary za uchylanie się od opłat. O przypadku tym mówił między innymi Moto Doradca:
Kto musi płacić abonament RTV za radio w samochodzie?
Teoretycznie abonament RTV za radio w samochodzie musi płacić każdy. Osoby fizyczne są jednak na uprzywilejowanej pozycji, ponieważ opłata jest za fakt posiadania odbiornika, a nie za liczbę tych odbiorników. Nikt nie liczy nam ile mamy telewizorów w domu, ani urządzeń zdolnych odbierać programy radiowe. Radio w samochodzie też jest zaliczane do puli „domowej”.
W gorszej sytuacji są przedsiębiorcy, ponieważ muszą zapłacić abonament za każde auto z radioodbiornikiem, jakie posiadają w swojej ewidencji. A co jeśli dany pojazd jest w leasingu lub w wynajmie długoterminowym? Wtedy trzeba już sprawdzić zapisy umowy.
Ile wynosi abonament RTV za radio w samochodzie?
Stawki za radio w samochodzie zależą od tego, na ile miesięcy wykupujemy abonament:
- 1 miesiąc – 7,50 zł
- 2 miesiące – 14,60 zł
- 3 miesiące – 21,60 zł
- 6 miesięcy – 42,80 zł
- 12 miesięcy – 81 zł
Jaka kara za brak abonamentu RTV za radio w samochodzie?
Na koniec przypomnijmy jeszcze, że abonamentu RTV nie płacimy za słuchanie radia, ale za sam fakt posiadania urządzenia, które umożliwia takie słuchanie. Odwoływanie się od kar nic więc nie da, chyba że jesteśmy w stanie udowodnić przed sądem, że urządzenie zamontowane w naszym pojeździe, nie ma technicznej możliwości odbierania sygnału radiowego.
Kara za brak opłaconego abonamentu RTV to 30-krotność opłaty, czyli 225 zł. Do tego doliczane są także zaległe opłaty. Jeśli nigdy nie płaciliśmy abonamentu za radio w aucie, to najprawdopodobniej zostaniemy wezwani do zapłaty za każdy miesiąc od momentu zakupu pojazdu.
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Zostaw komentarz: