Punkty karne: jak zmniejszyć ich liczbę?
Samochód jest podstawowym narzędziem wykonywania obowiązków służbowych wielu osób, a punkty karne są odwiecznym utrapieniem każdego zmotoryzowanego. Co zrobić, jeśli zbliżamy się do magicznej granicy 24 punktów karnych?
Kilka podstawowych zasad
Bywa i tak, że kierowca nie jest w stanie doliczyć, ile punktów karnych wpłynęło już na jego konto. Aby zdobyć takie informacje, konieczne jest udanie się na komendę policji. Warto zaznaczyć, że należy to zrobić osobiście i mieć przy sobie dowód tożsamości. Takich danych
kierowca nie uzyska podczas rozmowy telefonicznej ani wysyłając e-maila. Niestety, patrol policji zatrzymujący pojazd do kontroli nie udzieli informacji dotyczących stanu konta. Policjanci mogą tylko stwierdzić, czy zatrzymany kierowca przekroczył limit 24 punktów, co w konsekwencji oznacza zatrzymanie prawa jazdy. Do takiej sytuacji dochodzi często w momencie wykonywania obowiązków służbowych np. przez przedstawicieli handlowych.
W przypadku niesfornych kierowców nagminnie przekraczających prędkość dobrze sprawdza się system monitorowania aut – daje on nie tylko możliwość otrzymywania alertów, jeśli doszło do przekroczenia maksymalnej dozwolonej prędkości, ale również sprawdzenia dokładnie, w którym momencie została ona przekroczona. Dzięki tej funkcjonalności pracodawca może na bieżąco kontrolować sposób poruszania się swoich kierowców.
Dla przypomnienia: zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, punkty karne kasują się po upływie 1 roku od dnia ich przyznania. Oprócz tego, iż policja prowadzi ewidencję kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego, przypisując określonemu naruszeniu odpowiednią liczbę punktów, to do takiej ewidencji wpisuje się również naruszenia przepisów ruchu drogowego, którym nie przypisano wartości punktowej.
fot. Creandi.pl
|
Punkty pod kontrolą
Kierowcy naruszający przepisy drogowe mają możliwość zredukowania liczby punktów karnych na kursie prowadzonym przez WORD (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego). Koszt takiego szkolenia to kwota 350 zł. Podczas kursu kierowca może jednorazowo zmniejszyć liczbę punktów karnych o 6. Ze szkolenia mogą skorzystać kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy dłużej niż 1 rok i uzbierali więcej niż 6 i mniej niż 24 punkty. Co ważne, do takiego kursu nie można przystępować częściej niż co 6 miesięcy. Jeśli kierowca
przekroczył 24 punkty, musi odbyć kurs prawa jazdy jeszcze raz. Nie ma on możliwości „zbicia” punktów karnych.
Celem szkolenia jest uświadomienie skutków naruszania przepisów ruchu drogowego, zwłaszcza przepisów kształtujących zasady bezpiecznego zachowania się na drodze. Kurs można podzielić na 3 bloki tematyczne. Dwa pierwsze prowadzone są przez policjanta i dotyczą przyczyn wypadków drogowych oraz prawnych i społecznych skutków wypadków drogowych. Trzecia część prowadzona jest przez psychologa i swoim zakresem obejmuje psychologiczne aspekty zachowania się kierującego pojazdem w ruchu drogowym.
Będą zmiany
Zgodnie z planami ministra transportu, w 2016 roku mają się zmienić zasady redukowania punktów karnych. W przypadku przekroczenia 24 punktów w ciągu roku, kierowca zostanie skierowany na kurs reedukacyjny i badanie psychologiczne, ale nie straci prawa jazdy. Niestety i ta sytuacja ma swoje minusy, gdyż wspomniany kurs będzie trzeba odbyć w ciągu jednego miesiąca od otrzymania skierowania, a jego koszt może wynieść ok. 500 zł. Konieczne będzie także zarezerwowanie kilku wolnych dni, ponieważ przewidywany
czas trwania takiego szkolenia to ok. 5 dni. Należy również pamiętać o przedstawieniu stosownego zaświadczenia staroście – bez tego nie będzie można dalej poruszać się pojazdem.
Ważny jest także fakt, iż w przypadku zgromadzenia 24 punktów w ciągu kolejnych 5 lat od odbycia kursu reedukacyjnego, kierowca straci prawo jazdy. Należy również pamiętać, że zgodnie z zapowiadanymi zmianami nie będzie już szkoleń likwidujących 6 punktów karnych. W takiej sytuacji odzyskanie prawa jazdy będzie wiązało się z ponownym odbyciem kursu i zdaniem egzaminów. Ważną kwestią jest też to, że kierowca, który popełnił wykroczenie, będzie mógł otrzymać jednorazowo maksymalnie 10 punktów karnych.
Źródło: Flotis.pl, Creandi.pl
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: