Przygotuj się do bezpiecznej jazdy. Te 4 zasady warto znać
Powoli wracamy do normalności, co wiąże się również z częstszym korzystaniem z aut. Jeśli jednak samochód nie był użytkowany przez kilka tygodni, należy go odpowiednio przygotować do bezpiecznej jazdy. Oto 4 najważniejsze zasady.
Sprawdź poziomy płynów
Przed uruchomieniem silnika koniecznie sprawdźmy poziom oleju silnikowego i płynu chłodniczego. Upewnijmy się również, czy na ziemi nie znajdują się żadne wycieki, szczególnie w miejscu bezpośrednio pod silnikiem.
Sprawdź ciśnienie w oponach
Gdy samochód nie jest użytkowany przez dłuższy czas, ciśnienie w oponach można znacząco spaść. Dzieje się tak z powodu naturalnego procesu przenikania gazu przez powierzchnię opon – każdego dnia, szczególnie latem, ubywa z nich trochę powietrza. Jeżeli przed uruchomieniem pojazdu nie sprawdzimy ciśnienia powietrza, ciężar samochodu może doprowadzić nawet do uszkodzenia felgi i deformacji koła.
Skontroluj najważniejsze części i funkcje
Po dłuższym postoju samochodu pamiętajmy o sprawdzeniu stanu wszystkich elementów używanych podczas jazdy, w tym świateł, kierunkowskazów, szyb, wycieraczek i wszelkich urządzeń elektronicznych. Powiadomienia o nieprawidłowościach często wyświetlają się na ekranie systemu multimedialnego pojazdu.
Zdezynfekuj powierzchnie
W obecnej sytuacji bardzo ważna jest dbałość o czystość pojazdu. Warto szczególnie zwrócić uwagę na obszary największego kontaktu, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz samochodu.
- Zacznijmy od zdezynfekowania zewnętrznych i wewnętrznych klamki drzwi, kierownicy, dźwigni zmiany biegów, ekranu dotykowego
i wszystkich przycisków. Nie zapomnijmy o tych sterujących szybami oraz uchwycie do kontroli położenia fotela. - Deska rozdzielcza. To jeden z najważniejszych elementów, ponieważ przy kichaniu lub kaszlu pasażerowie często mają twarz zwróconą w kierunku deski rozdzielczej.
- Maty podłogowe. Ze względu na ciągły kontakt z podeszwami butów gromadzi się na nich brud, który warto usunąć.
- Wentylacja. Aby zapewnić wysoką jakość powietrza w samochodzie, otwory wentylacyjne nie mogą być zasłonięte. Poza przeprowadzeniem dezynfekcji należy usunąć zalegający kurz za pomocą pędzla lub odkurzacza.
- Elementy na zewnątrz. Użytkownicy samochodów zwykle nie zdają sobie sprawy, jak wielu elementów dotykają na zewnątrz samochodu. Niektórzy opierają się o okna, inni zamykają drzwi, popychając je w dowolnym miejscu. Przy myciu postarajmy się nie pominąć żadnej z takich powierzchni.
- Podczas mycia pojazdów należy zastosować odpowiednie środki czyszczące: mieszankę wody z łagodnym mydłem oraz specjalne produkty do pielęgnacji samochodów. Korzystanie z płynów zawierających 70% alkoholu ograniczmy do powierzchni, których dotykamy szczególnie często.
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Zostaw komentarz: