Prawo jazdy tylko na 5 lat. Unia chce dokręcić śrubę kierowcom
Czasy bezterminowych praw jazdy już minęły i nawet kierowcy już je posiadający, będą musieli wymienić je na blankiety z wpisanym terminem ważności. Ale już teraz unijni urzędnicy rozważają jeszcze krótsze terminy, a także konieczność poddawania się badaniom lekarskim. Na szczęście nie dotyczyłoby to wszystkich kierujących.
Terminowe prawa jazdy z jeszcze krótszym terminem ważności
Kiedyś kierowca wobec którego nie było żadnych zastrzeżeń natury zdrowotnej, otrzymywał prawo jazdy bezterminowe i mógł teoretycznie korzystać z niego dożywotnio. Aby stracić ten przywilej musiałby coś przeskrobać, co wzbudziłoby podejrzenia u policjantów, czy powinien on nadal mieć prawo jazdy.
Od 2013 roku już nie są wydawane prawa jazdy bezterminowe, a kierowcy otrzymują uprawnienia na maksymalnie 15 lat. Po tym czasie muszą złożyć wniosek o nowy dokument, ale jeśli nie było wobec nich zastrzeżeń zdrowotnych, nie muszą robić żadnych dodatkowych badań. Kierowcy z bezterminowymi blankietami, za kilka lat także będą musieli je wymienić.
Wiele wskazuje na to, że wprowadzone będą jeszcze restrykcyjne i krótsze terminy na prawach jazdy, wymagające także stawiania się do lekarza.
Prawo jazdy na 5 lat, a później nawet na krócej
Unijny pomysł, aby skrócić ważność praw jazdy miałby dotyczyć starszych kierowców, aby upewniać się, czy nadal są na siłach prowadzić pojazdy w sposób bezpieczny. Według projektu nowej regulacji, dotyczyłoby to już osób mających 65 lat. Od tego momentu prawo jazdy przedłużane byłoby najwyżej na 5 lat, a aby je uzyskać, konieczna byłaby pozytywna opinia lekarza. Osoby mające 75 lat otrzymywałyby prawo jazdy na 2 lata, a kierowcy mający lat 80, tylko na rok.
Wojskowi kierowcy uważają, że są ponad prawem? Uporczywie blokują i zajeżdżają drogę
Wśród proponowanych zmian, jest także rozszerzone badanie lekarskie. Nie miałoby ono być przeprowadzane tylko pod kątem wad wzroku oraz przewlekłych chorób, ale także pod kątem sprawności motorycznej i szybkości reakcji. Kierujący mieliby także przechodzić badania psychologiczne.
Na liście pomysłów można także znaleźć egzaminy praktyczne, podczas których egzaminator oceniałby w praktyce, na ile dobrze senior radzi sobie w ruchu drogowym. Brany pod uwagę jest także zakaz jazdy po zmroku.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: