Prawo jazdy – kolejne rewolucyjne zmiany w przepisach
Zaszło już sporo zmian w przepisach dotyczących zdawania prawa jazdy, a posłowie szykują nam następne. Co tym razem?
W ciągu ostatnich 2 lat wprowadzono wiele zmian w procesie uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami. Można tu wymienić: nowe kategorie praw jazdy, zmiany w szkoleniu i egzaminowaniu, konieczność wykonywania co kilka lat badań lekarskich, a także wprowadzenie nowych wzorów blankietów prawa jazdy i obowiązku wymiany tego dokumentu w latach 2028 – 2033 r.
Jednak to nie koniec zmian. W ostatnim czasie posłowie zasiadający w sejmowych komisjach pracują nad nowymi projektami i wszystko wskazuje na to, że szkolenie teoretyczne na kursie prawa jazdy przestanie być obowiązkowe. Kursant będzie mógł uczyć się teorii samodzielnie w domu i próbować swoich sił na egzaminie teoretycznym, który zweryfikuje jego wiedzę. Obowiązkowe pozostanie jedynie szkolenie praktyczne.
Zdanie prawa jazdy może być teraz łatwiejsze… lub trudniejsze. |
Czy proponowane zmiany wpłyną istotnie na cenę kursu? Otóż nie, ponieważ opłata za kurs pokrywa głównie koszty amortyzacji pojazdu i paliwa, bo jazdy – jak wiadomo – są najdroższe w całym szkoleniu. Koszt wynajmu sali wykładowej rozkłada się na wielu kursantów. Jednak biorąc pod uwagę nie najlepszą zdawalność egzaminu teoretycznego i to, jak skomplikowane są niekiedy pytania, bez odbycia profesjonalnego szkolenia może być ciężko…
Posłowie wzorują się na innych krajach, w których szkolenie z instruktorem nie jest obowiązkowe i rodzice sami uczą dzieci jeździć samochodem osobowym – nie ma ośrodków egzaminowania, tylko jest egzaminator w urzędzie, który weryfikuje umiejętności kandydata na kierowcę. Czy jest to dobre rozwiązanie? Zwolenników jest tyle samo, co przeciwników takich zmian. Jednak najważniejsze jest w tej chwili szukanie rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo na naszych drogach, ponieważ w statystykach śmiertelności wypadków, Polska znajduje się w niechlubnej czołówce.
Katarzyna Abramowska – instruktor prawa jazdy kat. A i B
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: