Ewa Kania

Prawo jazdy kategorii B to przepustka nie tylko do samochodów. Nawet nie wiesz, co możesz prowadzić

W świadomości kierowców kategorie prawa jazdy mają zwykle prosty podział. Kategoria B to samochody osobowe, kategoria C to pojazdy ciężarowe, zaś A pozwala na jeżdżenie motocyklami. Wbrew obiegowej opinii prawo jazdy kategorii B daje znacznie szersze uprawnienia.

Spis treści

Czym można jeździć z prawem jazdy kategorii B?

Mówiąc o prawie jazdy kategorii B, myślimy zwykle o samochodach osobowych, ale jest to duże uproszczenie. Dokładniej chodzi o pojazdy mające dopuszczalną masę całkowitą nieprzekraczającą 3,5 t, co jest głównym, choć nie jedynym, ograniczeniem. Poza samochodami osobowymi możemy prowadzić więc także:

  • samochody dostawcze
  • vany
  • pickupy
  • kampery
  • ciągniki rolnicze

Jedynymi wyjątkami są tutaj motocykle oraz busy. Posiadając prawo jazdy kategorii B, można prowadzić jedynie busy, mogące przewozić do 9 osób razem z kierowcą.

Jakie pojazdy elektryczne można prowadzić na kategorię B?

Od pewnego czasu w prawie pojawiło się dodatkowe rozróżnienie, biorące pod uwagę rodzaj napędu zastosowany w pojeździe. Obecnie mając prawo jazdy kategorii B od przynajmniej dwóch lat, można teoretycznie prowadzić pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej 4250 kg, jeśli mają one napęd elektryczny bateryjny lub wodorowy.

W praktyce nie jest to takie proste. Samochody do tej pory były tak homologowane, żeby nie przekraczać 3,5 t. Jeśli jakiś przekraczał to dbano o to, aby mieścił się w wymogach kategorii C. Aby skorzystać z rozszerzonych uprawnień dla kategorii B, należałoby mieć pojazd z odpowiednią homologacją oraz wpisem do dowodu rejestracyjnego, że przekracza on DMC 3,5 t z uwagi na zastosowany rodzaj napędu.

Aktywiści Ostatniego Pokolenia pod lupą prokuratury. Policja pokazała twarde dowody

Jakimi motocyklami można jeździć na kategorię B?

Motocyklowe prawo jazdy to oczywiście kategoria A. Prawo przewiduje jednak kilka wyjątków, zależnie od konkretnych warunków technicznych, jakie spełnia pojazd. Mając prawo jazdy kategorii B, możemy jeździć:

  • motorowerem z silnikiem o pojemności 50 cm3 (lub elektrycznym) o mocy do 4 kW i mającym prędkość maksymalną 45 km/h
  • czterokołowcem lekkim (quadem) o masie do 350 kg i z prędkością maksymalną 45 km/h

Ponadto, jeśli prawo jazdy kategorii B posiadamy przynajmniej 3 lata, możemy także kierować:

  • motocyklem z silnikiem 125 ccm (lub elektrycznym) o mocy do 11 kW
  • motocyklem trójkołowym z homologacją L5e

Jaką przyczepę można ciągnąć na prawo jazdy kategorii B?

Prawo jazdy kategorii B pozwala kierowcy nie tylko na prowadzenie pojazdu, ale także ciągnięcie nim przyczepy. Są to jednak uprawnienia ograniczone. Możemy z nich skorzystać pod warunkiem, że:

  • ciągniemy przyczepę lekką (o DMC do 750 kg), a DMC zestawu nie przekracza 4,25 t
  • ciągniemy przyczepę inną niż lekka, ale DMC całego zestawu nie przekracza 3,5 t

Kierowcy mający większe potrzeby w tym zakresie, mogą zdobyć kod 96 (wystarczy samo zdanie egzaminu) lub iść na kurs prawa jazdy B+E, po którym można ciągnąć przyczepę o DMC nawet 3,5 t.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze