Prawo jazdy – formalności krok po kroku. Część 1
Prawo jazdy jest dla wielu marzeniem, dla innych koniecznością. Jak się zabrać do uzyskania tego uprawnienia? Od czego zacząć, z czym się wiążą formalności? W naszym cyklu prześledzimy cały proces zdawania prawo jazdy krok po kroku - poradnik opracowała instruktorka nauki jazdy kat. A i B.
Upragnione prawo jazdy – od czego zacząć? |
![]() |
fot. Motocaina.pl |
Cześć druga cyklu – egzamin na placu manerwowym – czytaj tutaj.
W ciągu ostatnich 20 lat motoryzacja rozwinęła się w oszałamiającym tempie, co możemy obserwować na co dzień na naszych drogach. Najnowsze modele samochodów i motocykli robią piorunujące wrażenie i niekiedy swoim niebanalnym wyglądem zapierają dech w piersiach. Na rynku jest tez mnóstwo uzywanych pojazdów, w coraz bardziej dostepnych dla wszystkich cenach.
Zdobycie uprawnień do kierowania pojazdami jest marzeniem większości dzisiejszych 18 – latków, ale co ciekawe na kursach pojawia się coraz więcej osób po 60 – tym roku życia – z przewagą kobiet. Nie od dziś wiadomo, że prawo jazdy i posiadanie auta zdecydowanie ułatwia codzienne życie, ale także otwiera drogę do realizacji marzeń i odnajdywania pasji w sportach motorowych.
Od czego zacząć? Jak znaleźć dobrą szkołę nauki jazdy? Jakie wymagania należy spełnić?
Otóż, najlepszym źródłem informacji o szkołach nauki jazdy są fora internetowe, na których kursanci opisują swoje doświadczenia z daną szkołą i instruktorami, ale i komentarze dodawane na stronach szkół nauki jazdy. Również niektóre Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego prowadzą rankingi zdawalności kursantów z poszczególnych szkół nauki jazdy.
Nowinką jest wprowadzony od 19 stycznia tego roku profil kandydata na kierowcę w skrócie PKK, który wymusza na przyszłym kursancie wizytę w urzędzie lub w starostwie zanim zapisze się na kurs.
Do urzędu należy dostarczyć:
- wypełniony wniosek o wydanie prawa jazdy
- dokument tożsamości
- zdjęcie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm
- orzeczenie lekarskie
- pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych, w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia i kserokopię dowodów osobistych obojga rodziców
Niezależnie czy zdajesz prawko na kat. A czy B musisz dokonać pewnych formalności. |
![]() |
Następnie urzędnik generuje profil kandydata na kierowcę, w którym danej osobie przypisywany jest indywidualny numer tzw. PKK – niezbędny przy zapisywaniu się na kurs w szkole nauki jazdy i na egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Po zapisaniu się na kurs na kategorię B prawa jazdy musimy odbyć szkolenie teoretyczne i praktyczne, każde w wymiarze co najmniej 30 godzin, zaś w przypadku kategorii A – 30 godzin teoretycznych i 20 godzin praktycznych.
Szczegóły dotyczące szkolenia można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki morskiej z dnia 13 lipca 2012 r. w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców. Tak, więc DO DZIEŁA!
Informacje dotyczącego przebiegu samego egzaminu na prawo jazdy i tzw. „kruczków” egzaminatorskich zostały opisane w kolejnym artykule – czytaj tutaj.
Autor: Katarzyna Abramowska – instruktor nauki jazdy kat. A i B
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
6. Rajd Motocyklowy Weteranów – hołd na dwóch kołach dla tych, którzy nie wrócili z misji. Start już 24 kwietnia!
Wkrótce rusza 6. edycja Rajdu Motocyklowego Weteranów - start już 24 kwietnia 2025 roku. Setki motocyklistów, weteranów i pasjonatów ruszą w trasę, by oddać hołd tym, którzy nie wrócili z misji. -
Od kartingu do F1 Academy? Kornelia Olkucka walczy o marzenia we włoskiej Formule F4!
-
XPENG P7, G6 i G9 – wideo z pierwszych jazd w Polsce! Ceny, dane techniczne, rywale. Oto chińskie modele, które rzucają rękawicę Tesli
-
Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie – poznaj nowe systemy w Toyocie C-HR
-
Audi Q4 e-tron – elektryczny SUV klasy premium dla nowoczesnych kierowców
Komentarze:
Anonymous - 5 marca 2021
Prawojazdry
Anonymous - 5 marca 2021
Czekam na kruczki egzaminatorskie:)
Anonymous - 5 marca 2021
A może coś więcej? A nie takie suche informacje. W każdej książeczce przygotowującej do egzaminu są zawarte.