To koniec obecnych praw jazdy – nie będzie już bezterminowych. Znamy daty wymiany
Jedno prawo jazdy na całe życie? Dla sporej rzeszy kierowców w Polsce to zupełnie normalne. Taki stan rzeczy nie będzie jednak trwał wiecznie i choć prawo nie działa wstecz, tym razem zadziała. Każdy posiadacz prawa jazdy będzie musiał wystąpić o nowy dokument.
Spis treści
- Bezterminowe prawa jazdy w Polsce to nieistniejący przywilej
- Kto musi wymienić prawo jazdy?
- Kiedy muszę wymienić prawo jazdy?
- Czy trzeba robić badania lekarskie przy wymianie prawa jazdy?
- Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?
- Jakie dokument są wymagane przy wymianie prawa jazdy?
Bezterminowe prawa jazdy w Polsce to nieistniejący przywilej
Dla starszych kierowców fakt, że prawo jazdy otrzymują dożywotnio, jest czymś oczywistym. Jeśli tylko lekarz orzecznik nie miał żadnych zastrzeżeń do ich stanu zdrowia, otrzymywali bezterminowe prawo jazdy.
Ten stan mógł się zmienić właściwie tylko w sytuacji, gdy jakiś wiekowy kierowca wzbudził zainteresowanie policji, a ta wnioskowałaby o sprawdzenie, czy dany kierujący nadal powinien prowadzić samochody. Dopiero to stanowiło podstawę do decyzji o cofnięciu uprawnień lub przyznaniu kierowcy uprawnień na określony czas.
Zmiany w tej kwestii zaszły na początku 2013 roku, kiedy przestano wydawać bezterminowe prawa jazdy. Od tego momentu osoby, wobec których nie ma żadnych zastrzeżeń jeśli chodzi o predyspozycje do kierowania pojazdami, otrzymują uprawnienia na 15 lat. Po tym czasie konieczne jest wyrobienie nowego prawa jazdy.
Kto musi wymienić prawo jazdy?
Ogólnie prawo jazdy muszą wymienić wszyscy. Chociaż prawo nie działa wstecz, nawet jeśli ktoś ma prawo jazdy bezterminowe, to musi zmienić je na terminowe. Wszystko przez ten zapis:
Osoby posiadające prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. obowiązane są dokonać ich wymiany, na prawa jazdy zgodne z nowym wzorem prawa jazdy określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 20 rozporządzenie w sprawie dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami ust. 1 pkt 1.
Teoretycznie nie można otrzymać innego zakresu uprawnień, niż się posiadało, ale nowy wzór prawa jazdy nie przewiduje „bezterminowości”. Musi mieć wpisaną konkretną datę, kiedy blankiet traci ważność. Dlatego każdy kierowca w Polsce otrzyma uprawnienie na najwyżej 15 lat i każdy będzie musiał wymieniać prawo jazdy.
Kiedy muszę wymienić prawo jazdy?
Termin wymiany prawa jazdy znajdziecie w rubryce 11 na swoim blankiecie. Określono tam do kiedy dany dokument jest ważny.
Jak działa osłona energochłonna? Ten kierowca sprawdził to na własnej skórze
Jeśli nie macie wpisanej tam żadnej daty, to macie prawo jazdy bezterminowe. Wtedy obejmie was program przymusowej wymiany dokumentów, który odbędzie się w latach 2028-2033. Kalendarium wygląda następująco:
- 2028 rok – urodzeni w roku 1962 i wcześniej
- 2029 rok – urodzeni w latach 1963-1972
- 2030 rok – urodzeni w latach 1973-1982
- 2031 rok – urodzeni w latach 1983-1992
- 2032 rok – urodzeni w latach 1993-2002
- 2033 rok – urodzeni po 2002 roku
Czy trzeba robić badania lekarskie przy wymianie prawa jazdy?
To zależy. Jeśli posiadacie prawo jazdy terminowe z uwagi na przykład na wadę wzroku, to warunkiem przedłużenia uprawnień jest przejście odpowiednich badań. Jeżeli natomiast macie prawo jazdy bezterminowe, to nie będzie obowiązku stawiania się u lekarza.
Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?
Koszt wydania nowego blankietu prawa jazdy to 100,50 zł. Jeżeli musicie zrobić badania lekarskie, to jest to wydatek dodatkowych 200 zł. Trzeba pamiętać też o obowiązku dostarczenia aktualnego zdjęcia, więc pewnie trzeba będzie jeszcze doliczyć koszt fotografa.
Jakie dokument są wymagane przy wymianie prawa jazdy?
Jeżeli nie chcecie wypełniać druczków w urzędzie, możecie pobrać je online, oto co trzeba przynieść do urzędu chcąc wymienić prawo jazdy w 2023.
- wniosek o wydanie prawa jazdy;
- kolorowa, aktualna fotografia o wymiarach 35×45 mm
- kserokopia dotychczasowego prawa jazdy (wykonają ją w urzędzie, nie musisz za to płacić)
- dowód uiszczenia opłat (za wydanie prawa jazdy i opłaty ewidencyjnej)
- oświadczenie o zapoznaniu się z konsekwencjami składania fałszywych zeznań (zapoznanie się z treścią art. 233 kk)
- oświadczenie o miejscu zamieszkania
- do wglądu dokument tożsamości (dowód osobisty)
- wynik badania lekarskiego z zezwoleniem na przedłużenie uprawnień (dotyczy tych, którzy muszą przeprowadzić badanie)
Najnowsze
-
Europejska premiera BYD Sealion 7
BYD Sealion 7 to siódmy w pełni elektryczny samochód wprowadzony przez chińską markę na europejski rynek. Jest to też czwarty model z serii ,,Ocean”, do której należy już Dolphin, Seal i Seal U. Pierwsze modele mają dotrzeć do klientów jeszcze w tym roku. -
Cupra Formentor VZ5 w edycjach specjalnych
-
Porsche Taycan 4 i Taycan GTS – nowe warianty w gamie elektrycznego modelu
-
Lamborghini Revuelto ,,Opera Unica” zaprezentowane
-
Mercedes-AMG pracuje nad pierwszym własnym SUV-em
Zostaw komentarz: