
Porsche 99X Electric debiutuje w Formule E
Wraz z międzynarodową premierą bolidu Porsche 99X Electric firma Porsche osiąga kolejny kamień milowy na drodze do debiutu swojej fabrycznej ekipy w sezonie 2019/2020 Mistrzostw Formuły E ABB FIA.
W prezentację samochodu aktywnie zaangażowała się cyfrowa społeczność – dzięki grze wideo na żywo o nazwie „Formula E Unlocked” pod adresem twitch.tv/Porsche.
Aktywną rolę w prezentacji bolidu – z udziałem graczy z całego świata – odegrali fabryczni kierowcy Porsche: Neel Jani i André Lotterer. Obaj, bazując na szczegółowych instrukcjach od graczy, zostali przeprowadzeni przez teren siedziby Porsche Digital GmbH w Ludwigsburgu. Dzięki temu najpierw „odnaleźli” Porsche 99X Electric, a następnie go odsłonili.
Zespół TAG Heuer Porsche Formula E Team wita kolejnego członka z rodziny Porsche. Pascal Zurlinden, który od 2018 r. pełnił funkcję dyrektora fabrycznej sekcji GT Motorsport, poza swoim dotychczasowym stanowiskiem przyjmie kluczową rolę w Formule E – zostanie dyrektorem fabrycznej sekcji Motorsport (Director Factory Motorsport). Francuz pracuje w centrum rozwoju Porsche w Weissach od 2014 r. Początkowo zajmował się projektem LMP1, a od 2017 r. skupia się na sektorze GT.
Design bolidu Formuły E polega na tradycyjnych kolorach Porsche. Z lotu ptaka w oczy rzuca się herb Porsche przy systemie halo. Nazwa pojazdu tradycyjnie sprowadza się do trzech cyfr, reprezentujących wyścigowe i dwudrzwiowe samochody sportowe Porsche. Najwyższą cyfrę – 9 – wykorzystano dwukrotnie, dla ponownego podkreślenia znaczenie projektu Formuły E dla Porsche, zaś litera X oznacza przyszłościowe podejście i odnosi się do wyścigów prototypów.
Po ponad 30 latach Porsche wraca do wyścigów jednomiejscowych bolidów. Dołączenie producenta do Formuły E i towarzysząca temu restrukturyzacja udziału w sportach motorowych wiąże się ze strategią Porsche 2025. Oprócz tradycyjnych samochodów sportowych GT kluczową rolę odgrywają w niej w pełni elektryczne samochody sportowe. Obecność i sukcesy w sportach motorowych odnoszone za sprawą elektrycznych samochodów wyścigowych stanowią również istotną część korporacyjnej misji „Mission E”.
Jeśli chodzi o technikę hybrydową, a więc i napędu elektrycznego, sekcje wyścigowa i seryjna w Porsche wzbogacają się nawzajem od około 20 lat: pierwszy hybrydowy samochód wyścigowy, 911 GT3 R Hybrid z 2010 r., posłużył do rozwoju 918 Spyder. 918 częściowo stanowiło podstawę dla prototypu 919 Hybrid, a ten wpłynął z kolei na rozwój układu napędowego bolidu Formuły E Porsche oraz Porsche Taycan.
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
Zostaw komentarz: