Policyjne drony w akcji. Jakie wykroczenia obserwują policjanci z góry?
Policjanci coraz chętniej patrolują drogi przy użyciu dronów. Drony pozwalają funkcjonariuszom obserwować kierowców, którzy kompletnie się tego nie spodziewają. Na jakie wykroczenia zwracają szczególną uwagę?
Minęło już kilka dobrych lat, odkąd drony „służą” w polskiej policji. Urządzenia latają nad przejściami dla pieszych i niebezpiecznymi skrzyżowaniami, nagrywając niezgodne z przepisami zachowania uczestników ruchu drogowego. Drony są w stanie udokumentować przypadki ignorowania czerwonego światła, wyprzedzania na przejściu dla pieszych, a nawet rozmowy przez telefon komórkowy w czasie jazdy. Nagranie wykroczenia prezentowane jest następnie zatrzymanemu kierowcy, który może na tej podstawie zostać ukarany mandatem.
Jakie wykroczenia obserwują policjanci z pomocą dronów?
Drony najczęściej są wykorzystywane przez policję się nad przejściami dla pieszych i skrzyżowaniami lub w pobliżu przejazdów kolejowych. Coraz częściej używane też są nad drogami krajowymi, np. w miejscach, gdzie obowiązuje zakaz wyprzedzania.
Wykroczenia, które najczęściej obserwują policjanci z pomocą dronów:
- przejazd na czerwonym świetle
- brak zatrzymania przy strzałce warunkowej
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu
- wyprzedzaniu na przejściu dla pieszych
- wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu (skrzyżowanie, linia ciągła, zakaz wynikający ze znaku)
- niedozwolony wjazd na przejazdy kolejowe (brak zatrzymania, kiedy jest stop, wjazd na przejazd, jeśli nie ma miejsca, objeżdżanie zapór)
Jak wygląda praca policji z dronem?
Policyjny dron kontroluje z powietrza kierowców, a patrol policji stoi zazwyczaj kilkaset metrów dalej za miejscem objętym nadzorem. Wyposażeni w laptopa funkcjonariusza dostają sygnał, że kierujący konkretnym pojazdem jest do zatrzymania. Patrol otrzymuje wideo z dronu, który zarejestrował wykroczenie, a kierujący może je obejrzeć na ekranie laptopa.
Najnowsze
-
Nowa Toyota Land Cruiser. Ewolucja ikony samochodów terenowych
• Nowa Toyota Land Cruiser to wciąż niezawodny i trwały prawdziwy samochód terenowy • Stylistyka, która nawiązuje do legendarnych poprzedników • Zupełnie nowa konstrukcja ramowa na platformie GA-F o zwiększonej sztywności, lepszych właściwościach jezdnych oraz pewniejszym prowadzeniu na drodze i w terenie • Pierwszy Land Cruiser z elektrycznym wspomaganiem kierownicy oraz systemem rozłączania przedniego stabilizatora • Udoskonalony silnik 2,8 l i nowa skrzynia automatyczna o ośmiu przełożeniach • Land Cruiser z układem mild hybrid 48V dołączy do gamy pod koniec 2025 r. -
Nowa Škoda Elroq już w polskim cenniku i konfiguratorze
-
MOTORYZACYJNE MUZEA NA TRASACH SLOW ROAD
-
Elektryczny SUV Cadillac Vistiq wjedzie do salonów w 2025 roku
-
Alfa Romeo Junior jednym z finalistów konkursu „Car of the Year”
Zostaw komentarz: