Policjanci będą mierzyć prędkość użytkowników hulajnóg. Mandaty nawet 5000 zł!
W zeszłym roku pojawiły się nareszcie przepisy, określające prawa i obowiązki użytkowników urządzeń transportu osobistego, a więc także elektrycznych hulajnóg. Do tej pory nie mówiło się jednak o tym, jak wygląda egzekwowanie przestrzegania przez nich prawa. Policjanci z Elbląga postanowili to zmienić, ogłaszając pierwszą w Polsce akcję specjalną, w której będą między innymi kontrolować prędkość hulajnogistów.
Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną?
Hulajnogami elektrycznymi należy jeździć drogami dla rowerów. Jeżeli ich nie ma, dopuszcza się poruszanie ulicą, ale pod warunkiem, że ograniczenie prędkości w tym miejscu wynosi nie więcej niż 30 km/h.
Hulajnogista tak ostro wystartował, że kierowca samochodu nie mógł go dogonić!
Przepisy dopuszczają także jazdę po chodniku, ale wtedy hulajnogą trzeba poruszać się z prędkością pieszego. Kierujący musi zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszym.
Hulajnogi należy parkować równoległe do krawędzi chodnika i jak najdalej od jezdni.
Jaka jest maksymalna dopuszczalna prędkość na hulajnodze elektrycznej?
Na drogach rowerowych oraz ulicach maksymalna prędkość jazdy hulajnogą wynosi 20 km/h. Kierujący hulajnogami, podobnie jak rowerzyści, powinni wyciągnięciem ręki sygnalizować zamiar skrętu.
Hulajnogami na czerwonym świetle? Czemu nie! Ale jednego z nich spotkała kara
Natomiast obowiązująca na chodniku prędkość zbliżona do prędkości pieszego jest umowna, szacowana na 4-5 km/h.
Jaki mandat można dostać na hulajnodze elektrycznej?
Kodeks drogowy nie rozróżnia użytkownika hulajnogi od innych uczestników ruchu drogowego. W przypadku na przykład przekroczenia prędkości, otrzymamy mandat zgodny z taryfikatorem, który obowiązuje też kierowców samochodów i motocyklistów. Przykładowo niedawno opisywaliśmy przypadek hulajnogisty, który jechał 50 km/h, a więc o 30 km/h, za co zapłacił 400 zł.
Pirat drogowy na hulajnodze zatrzymany przez grupę Speed. Grubo przesadził z prędkością
Policjanci przypominają również, że użytkownik hulajnogi może odpowiadać również za inne wykroczenia, takie jak na przykład spowodowanie zagrożenia, podczas zbyt szybkiej jazdy chodnikiem. Karalna jest także jazda pod wpływem alkoholu. Policjant może wystawić mandat od 20 do 5000 zł.
Kto może jeździć hulajnogą elektryczną i jakie są potrzebne uprawnienia?
Jeśli chodzi o wiek, to minimalną granicą jest 10 lat. Jednocześnie osoba niepełnoletnia musi mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Osoby pełnoletnie nie muszą mieć żadnych dodatkowych uprawnień, więc te zasady są takie same jak w przypadku rowerów.
Natomiast dzieci poniżej 10. roku życia mogą korzystać z hulajnóg elektrycznych tylko w strefach zamieszkania oraz pod opieką osoby dorosłej.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: