Policja z akcją „NURD”, wzmożone kontrole, nie tylko kierowców
Policja wzmaga patrole w całym kraju, celem jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów.
Spis treści
- Policja wzmaga patrole – na co zwrócą uwagę funkcjonariusze?
- Policja wzmaga patrole – obserwowani są również piesi i rowerzyści
- Policja wzmaga patrole – rowerzystów też obowiązują przepisy
Policja wzmaga patrole. W piątek funkcjonariusze wydziałów ruchu drogowego w całym kraju ruszyli z akcją „NURD” czyli „Niechronieni użytkownicy ruchu drogowego”. Funkcjonariusze masowo ruszyli na patrole. Główny cel akcji, to bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Jednak policjanci będą zwracać uwagę nie tylko na kierowców, którzy popełniają wykroczenia szczególnie groźne dla pieszych i rowerzystów.
Policja wzmaga patrole – na co zwrócą uwagę funkcjonariusze?
Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na kierujących, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów, w tym zwłaszcza w rejonach przejść dla pieszych. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście czy znajdującemu się na nim, wyprzedzanie przed przejściem czy też omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, to główne przyczyny wypadków powstałych z winy kierowców stwarzające ryzyko potrącenia.
Przypominamy, że zgodnie z nowym taryfikatorem wymienione wykroczenia szczególnie zagrażające pieszym są szczególnie mocno karane. Np. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed przejściem to 1500 zł mandatu i aż 15 punktów karnych, co jest maksymalną dziś wartością jaką można otrzymać za pojedyncze wykroczenie. Warto pamiętać, że taka kara zostanie nałożona, bez względu na to, czy przed przejściem, bądź na przejściu byli piesi, czy też nie. Przepis zabrania wyprzedzania na i bezpośrednio przed przejściem bez względu na obecność na nim pieszych.
Wysoka kara jest zrozumiała. Pieszych, rowerzystów, a także osób poruszających się na hulajnogach czy rolkach nie chronią aktywne czy bierne systemy bezpieczeństwa i w porównaniu z innymi uczestnikami ruchu są najbardziej narażeni na skutki wypadków drogowych. Oczywiście czasem do wypadku przyczyniają się sami piesi i rowerzyści, ale i tu policjanci deklarują również wzmożoną czujność.
Policja wzmaga patrole – obserwowani są również piesi i rowerzyści
W wielu przypadkach także niewłaściwe zachowanie pieszych przyczynia się do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Mowa głównie o nieostrożnym wejściu na jezdnię, przechodzeniu przez jezdnię przy wyświetlanym na sygnalizatorze czerwonym świetle, wtargnięciu na jezdnię zza przeszkody.
Najczęstszymi przyczynami wypadków powodowanych przez rowerzystów są nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz nieprawidłowo wykonywany manewr skrętu.
Policja wzmaga patrole – rowerzystów też obowiązują przepisy
Podczas działań policjanci więcej uwagi poświęcą również wykroczeniom powstającym w relacji kierujący samochodami – rowerzyści. Kierujący pojazdami (samochodami) powinni zwiększyć swoją uwagę w szczególności przy przejazdach dla rowerzystów i skrzyżowaniach, gdzie z uwagi na kolizyjne przecinanie się kierunków ruchu ryzyko powstania wypadku drogowego jest duże.
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Zostaw komentarz: