Policjanci bardzo nie lubią tego pytania. To as w rękawie każdego kierowcy
Kontrola drogowa to zawsze stres dla kierowcy i każdy chce, aby jak najszybciej się skończyła. Policjantom też zwykle nie zależy na przedłużaniu sprawy, ale zdarzają się wyjątki. W takich sytuacjach dobrze jest znać pytanie, którego nie lubi żaden policjant.
Spis treści
- Jakie uprawnienia ma policjant podczas kontroli drogowej?
- W jakiej sytuacji policjant może przeszukać samochód?
- Jak sprawić, żeby policjant zaprzestał kontroli?
Jakie uprawnienia ma policjant podczas kontroli drogowej?
Standardowa kontrola drogowa wygląda zwykle tak, że policjant wydaje kierującemu sygnał do zatrzymania się i wskazuje miejsce, gdzie ten powinien stanąć. Następnie podchodzi do kierowcy, podaje mu powód zatrzymania i wymiar kary, jaki zamierza zastosować. Zatrzymany ma prawo odmówić przyjęcia mandatu, ale zwykle nie ma to sensu (policjanci zwykle nie zatrzymują bezpodstawnie) i pozostaje mandat podpisać.
Tak wygląda większość kontroli, wiec łatwo zapomnieć, że policjanci mają znacznie większe uprawnienia. Mogą między innymi:
- skontrolować dokumenty kierowcy
- sprawdzić dokumenty i stan prawny pojazdu
- zbadać trzeźwość kierującego
- sprawdzić stan techniczny samochodu (a nawet odbyć jazdę próbną)
- przeszukać samochód
W jakiej sytuacji policjant może przeszukać samochód?
Kierowca powinien pamiętać, że przepisy nadają policjantowi naprawdę szerokie uprawnienia. Jest on co prawda ograniczany pewnymi procedurami, ale też wiele procedur pozostawia funkcjonariuszowi możliwość indywidualnej oceny sytuacji.
Tak jest na przykład w przypadku przeszukania samochodu. Odpowiednie regulacje znajdziemy w ustawie o policji:
Policjanci wykonując czynności, o których mowa w art. 14, mają prawo dokonywania kontroli osobistej, a także przeglądania zawartości bagaży i sprawdzania ładunków w portach i na dworcach oraz w środkach transportu lądowego, powietrznego i wodnego w razie istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary lub w celu znalezienia:
- broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów mogących służyć do popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary
- przedmiotów, których posiadanie jest zabronione, lub mogących stanowić dowód w postępowaniu prowadzonym w związku z realizacją zadań, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1, 2, 3a, 4, 4a, 6 i 7, oraz przepisów innych ustaw określających zadania policji
- przedmiotów podlegających przepadkowi w przypadku uzasadnionego przypuszczenia posiadania przez osobę broni lub takich przedmiotów lub uzasadnionego przypuszczenia ich użycia do popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary
- na zasadach i w sposób określony w art. 15d i art. 15e
PiS proponuje „program 3000 plus”. Kto dostanie darmowe prawo jazdy?
Kiedy policjant może zdecydować o przeprowadzeniu takiej kontroli? Dopuszczalne jest to w przypadku:
- podejrzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia przez kierującego pojazdem
- podejrzenia, że pojazd pochodzi z przestępstwa (jest kradziony) lub w pojeździe znajdują się osoby, które popełniły przestępstwo
- uzasadnionego podejrzenia, że pojazd zagraża bezpieczeństwu ruchu (np. zły stan techniczny lub kierowca pod wpływem alkoholu)
- wykonywania czynności służbowych na miejscu zdarzenia drogowego
- zgłoszenia interwencji przez obywateli
- podejrzanego zachowania kierującego pojazdem
Wytyczne bardzo konkretne, ale zwróćmy na powtarzające się słowo „podejrzenie”. To prawdziwa furtka dla policjanta. Teoretycznie w każdej sytuacji powiedzieć, że właśnie pojawiło się u niego takie podejrzenie i musi przeszukać nasz pojazd.
Kierowca nic nie może na to poradzić, ponieważ musi wykonywać wszystkie polecenia funkcjonariusza. Ale jest jedno wyjście z takiej sytuacji.
Jak sprawić, żeby policjant zaprzestał kontroli?
Jeśli policjant zdecyduje o przeszukaniu samochodu, jest niewielka szansa, że mu ją wyperswadujecie. Skoro nie chcecie, by ją przeprowadzał, to pewnie macie coś na sumieniu. Ale jest inny, lepszy sposób.
Wystarczy, że poprosicie funkcjonariusza o spisanie protokołu z przeszukania. Jest to jego obowiązek i nie może wam odmówić. Trik polega na tym, że spisywanie takiego protokołu jest czasochłonne i wymaga odnotowania każdego znalezionego w pojeździe przedmiotu. Taki protokół jest też dokumentem, na który możecie powołać się, podczas składania skargi na zachowanie policjanta. On dobrze o tym wie i raczej nie będzie chciał się tłumaczyć przełożonym, dlaczego zdecydował się sprawdzać wasze auto, bez twardych dowodów na to, że możecie coś ukrywać.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Komentarze: