Pojazdy autonomiczne stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa na drogach. Tak uważa 60% kierowców. Czy faktycznie jest się czego obawiać?
Rewolucja w świecie motoryzacji trwa. Nie wszyscy jeszcze przyzwyczaili się do myśli, że przyszłość branży jest elektryczna, a producenci samochodów już wybiegają ze swoimi marzeniami naprzód i snują wizję przyszłości z pojazdami autonomicznymi.
Wizje przyszłości, która nie wszystkim kierowcom się podoba i mają do niej spore zastrzeżenia. 60% kierowców uważa, że pojazdy autonomiczne stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drogach. Samojezdne pojazdy budzą większe obawy wśród kobiet niż mężczyzn.
Wynika tak z badania, przeprowadzonego przez niezależną organizację charytatywną zajmującą się bezpieczeństwem drogowym w Wielkiej Brytanii, IAM RoadSmart.
Kierowcy uważają pojazdy autonomiczne za zagrożenie, pomimo bardzo dobrze udokumentowanych dowodów na to, że większość wypadków drogowych jest spowodowanych błędami ludzkimi. To sugerowałoby, że zapewnienie większej kontroli pojazdom w przyszłości, mogłoby zmniejszyć liczbę kolizji.
I chociaż technologia pojazdów zautomatyzowanych może mieć wpływ na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na drogach, stanie się to tylko wtedy, gdy nowe systemy będą używane prawidłowo. Organizacja charytatywna zajmująca się bezpieczeństwem drogowym uważa, że będą potrzebne szkolenia kierowców, dzięki którym zrozumieją oni możliwości i ograniczenia systemów jazdy autonomicznej:
Autonomiczna i zautomatyzowana technologia pojazdów staje się integralną częścią codziennej motoryzacji i chociaż ma zdolność do poprawy bezpieczeństwa na drogach, jej możliwości muszą być w pełni zrozumiałe.
Nadmierne poleganie na tych systemach i brak szkolenia w zakresie ich obsługi może mieć negatywny wpływ, z potencjalnie niepokojącymi skutkami zarówno dla kierowców, jak i pieszych.
Przeczytaj też: Sztuczna inteligencja i pojazdy autonomiczne nie lubią deszczu?
Według prognoz rządowych w ciągu 15 lat 40% nowych samochodów sprzedanych w Wielkiej Brytanii będzie wyposażonych w systemy samodzielnej jazdy.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: