Ewa Kania

Pojazd uprzywilejowany jedzie poniżej limitu prędkości – możesz go wyprzedzić, czy nie? Błąd to 2000 zł

Pojazdy uprzywilejowane budzą respekt wśród innych użytkowników dróg, którzy na ich widok robią się czasami do przesady ostrożni. Tego przepisy od nich nie wymagają, ale co z kierowcami, którzy żadnego respektu nie czują i mogliby chcieć na przykład wyprzedzić pojazdu uprzywilejowany. Czy mogą to zrobić?

Co to jest pojazd uprzywilejowany – definicja

Najczęściej gdy myślimy „pojazd uprzywilejowany”, mamy przed oczami radiowóz policji, karetkę pogotowia ratunkowego lub wóz strażacki. Te są najczęściej spotykane, ale jest ich znacznie więcej. Zgodnie z Kodeksem drogowym:

Pojazd uprzywilejowany – pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi; określenie to obejmuje również pojazdy jadące w kolumnie, na której początku i na końcu znajdują się pojazdy uprzywilejowane wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego.

Najważniejsze informacje, jakie warto zapamiętać, to niebieski kolor światła (więc pojazdy z żółtymi czy pomarańczowymi kogutami nie są uprzywilejowane) oraz konieczność stosowania jednocześnie sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Te drugie nie zawsze są używane przez cały czas przez kierowców pojazdów uprzywilejowanych, które wtedy przestają być uprzywilejowane. Formalnie rzecz biorąc, nie musicie więc wtedy ustępować mu miejsca, ale w praktyce lepiej to zrobić. Widząc, że nie reagujecie na jego obecność, kierowca szybko włączy sygnał dźwiękowy i wtedy nie będziecie mieli wyjścia.

Czy można wyprzedzać pojazd uprzywilejowany?

Przepisy w kwestii wyprzedzania pojazdów są jednoznaczne, ale przez to, że mało kto miał w rękach Kodeks drogowy, pojawiają się wokół tego zagadnienia kontrowersje. Tymczasem sprawa jest jasna:

Zabrania się wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym.

Wszystko zależy więc od tego, czy poruszamy się w terenie zabudowanym czy nie. Przepis prosty, ale jeśli ktoś go nie zna, intuicyjnie może uważać, że pojazdu uprzywilejowanego nie możemy wyprzedzić nigdy.

Chcesz kupić 10-letnie samochody używane w dobrym stanie? W Polsce to graniczy z cudem

Osobna kwestia to pytanie, czy powinno się w ogóle wyprzedzać pojazdy uprzywilejowane. Sytuacja na drodze bywa zmienna i coś, co nas spowolni, nie będzie stanowiło przeszkody dla pojazdu uprzywilejowanego. Wyprzedzając go możemy tylko utrudnić pracę kierowcy, który po chwili może nas dogonić i musieć nas z kolei wyprzedzić.

Sens wyprzedzania pojazdów uprzywilejowanych jest tylko na drogach wielopasmowych, na których pojazd taki nie porusza się z maksymalną dopuszczalną prędkością. Przykładowo wóz strażacki nie pojedzie raczej 140 km/h na autostradzie, więc możemy swobodnie go wyprzedzić.

Czy można wyprzedzić kolumnę pojazdów uprzywilejowanych?

W przypadku kolumn uprzywilejowanych sytuacja jest podobna, jak w przypadku pojedynczego takiego pojazdu. Wyprzedzanie jest dozwolone, ale tylko w terenie niezabudowanym.

Chcąc wyprzedzić kolumnę uprzywilejowaną musimy wziąć jednak pod uwagę jeszcze jedną komplikację – kolumny nie wolno rozdzielać. Nie mamy prawa wjechać pomiędzy pojazdy poruszające się w niej. Chcąc wyprzedzić uprzywilejowaną kolumnę, musimy wyprzedzić ją całą. W praktyce oznacza to, że manewr wykonamy bezpiecznie wyłącznie na drogach wielopasmowych.

Jaki mandat za wyprzedzenie pojazdu uprzywilejowanego?

Bez względu na to, czy wyprzedzimy jeden pojazd czy całą kolumnę, mandat jest taki sam. Za wyprzedzenie pojazdu uprzywilejowanego w sposób niedozwolony, zapłacimy mandat w wysokości 1000 zł. Wykroczenie to objęte jest także zasadą recydywy. Popełniając ponownie takie wykroczenie w ciągu kolejnych dwóch lat, zapłacimy już 2000 zł.

Komentarze:

Ewa - 22 maja 2023

Straży Pożarnej i Pogotowia Ratunkowego nie wolno wyprzedzać. Policję wyprzedzamy, zatrzymujemy i dokonujmy rutynowej kontroli trzeźwości policji.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze