Czy można wyprzedzać na podwójnej ciągłej linii? Konieczny jest jeden warunek
Polscy kierowcy miewają czasami luźne podejście do przepisów i respektują tylko te, które uważają za uzasadnione. Przykładowo ograniczenia prędkości traktują często bardzo umownie, ale mało kto decyduje się wyprzedzać na ciągłej linii. A co gdybyśmy wam powiedzieli, że podwójna ciągła linia wcale nie zabrania wyprzedzania?
Spis treści
- Podwójna ciągła linia – zabrania wyprzedzać czy nie?
- Jaki warunek trzeba spełnić, żeby móc wyprzedzać na podwójnej ciągłej linii?
- Wyprzedzanie na podwójnej ciągłej linii – mandat
Podwójna ciągła linia – zabrania wyprzedzać czy nie?
Zastanawiacie się teraz pewnie jak to możliwe, żeby podwójna ciągła linia nie zabraniała wyprzedzania. Diabeł tkwi w szczegółach, a konkretnie w przepisach, które zwykle rozumiemy intuicyjnie, ale nie znamy ich dokładnego brzmienia.
Sprawdźmy więc co na temat podwójnej ciągłej linii mówi rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych:
Znak P-4 „linia podwójna ciągła” rozdziela pasy ruchu o kierunkach przeciwnych i oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią.
Czy jest tutaj mowa o zakazie wyprzedzania wzdłuż takiej linii? No właśnie. A skoro coś nie jest zabronione, to jest dozwolone.
Jaki warunek trzeba spełnić, żeby móc wyprzedzać na podwójnej ciągłej linii?
Jeśli czytacie uważnie, to zauważyliście z pewnością, że pojawia się pewien paradoks. Podwójna ciągła linia nie zabrania wyprzedzania, ale przepisy jasno mówią, że nie można na nią najeżdżać. Jak więc można w takiej sytuacji wyprzedzić kogoś?
Nowe obowiązkowe wyposażenie samochodu. Pozwoli rozstać się z reliktem i poprawi bezpieczeństwo
Rzeczywiście jest to problem i dlatego też większość osób intuicyjnie uważa, że ciągła linia jest równoznaczna z zakazem wyprzedzania. Jeśli jednak pas ruchu jest dostatecznie szeroki, aby wyprzedzić innego uczestnika ruchu, to jest to dozwolone. Trudno będzie znaleźć miejsce, gdzie można w ten sposób wyprzedzić inny samochód. Ale rowerzystę lub motorowerzystę już tak.
Teoretycznie jest jeszcze jedna możliwość. Przypomnijmy najpierw czym jest pas ruchu:
Pas ruchu – każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi.
Kierowcy często zapominają, że pasy ruchu nie muszą być wyznaczane przez żadne znaki. Jeśli jezdnia jest na tyle szeroka, by zmieściły się na niej dwa pojazdy wielośladowe obok siebie, to jest to jezdnia dwupasmowa, a jeśli zmieszczą się trzy to trzypasmowa. Kierowcy muszą wyobrazić sobie te pasy ruchu i starać się jechać zgodnie z nimi.
Można więc, jeśli trafi się na odpowiednio szeroki pas ruchu, uznać, że są to dwa pasy i mamy do czynienia z drogą jednojezdniową, czteropasmową. Wtedy można swobodnie wyprzedzać również inne samochody czy ciężarówki
Wyprzedzanie na podwójnej ciągłej linii – mandat
Podwójna ciągła linia to „taryfa ulgowa” dla kierowców jeszcze z jednego powodu. Wyprzedzanie pomimo znaku zakaz wyprzedzania, wiąże się z mandatem w wysokości 1000 zł. Natomiast przejechanie przez podwójną ciągłą linię to mandat tylko 200 zł.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Komentarze: