Po której stronie drogi powinien iść pieszy? „Po lewej” to nie zawsze dobra odpowiedź
Którą stroną drogi ma iść pieszy, wiedzą nawet dzieci. A przynajmniej powinny wiedzieć. Zasady poruszania się pieszych po drodze nie są jednak tak proste, jak powiedzenie „idź z lewej”. Przedstawiamy wszystko, co trzeba na ten temat widzieć.
Spis treści
- Jaka jest prawna definicja pieszego?
- Z której części drogi powinien korzystać pieszy?
- Którą stroną drogi powinien iść pieszy?
- Czy odblaski dla pieszych są w Polsce obowiązkowe?
Jaka jest prawna definicja pieszego?
Rozmawiając o pieszych można wyłożyć się nawet na najprostszym pytaniu, takim jak to, kim jest pieszy. Jeśli myślicie, że to ktoś poruszający się na własnych nogach, to już polegliście.
Zgodnie z art. 2, ust. 18 ustawy Prawo o ruchu drogowym:
Pieszy – osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze i niewykonująca na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, hulajnogę elektryczną, urządzenie transportu osobistego, urządzenie wspomagające ruch, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także dziecko w wieku do 10 lat kierujące rowerem pod opieką osoby dorosłej.
Definicja pieszego jest więc całkiem pojemna. A to dopiero początek zawiłości prawnych.
Z której części drogi powinien korzystać pieszy?
Skoro wiemy kim jest pieszy, przypomnijmy co to droga. Składa się ona z jezdni, ale również z pobocza, chodnika, drogi dla rowerów i tak dalej. To wszystkie wydzielone ciągi komunikacyjne, dla różnych uczestników ruchu.
Pieszy, zgodnie z art. 11 ust. 1 Kodeksu drogowego, ma następujący obowiązek:
Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.
Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na ostatnie słowa tego przepisu. Pieszy ma prawo, w ostateczności, korzystać z drogi po której jeżdżą samochody, ale nie może zapominać, że przeznaczona jest ona tylko do ruchu pojazdów. Pieszy nie może iść beztrosko po drodze i oczekiwać, że kierowcy podporządkują się jego obecności. To pieszy musi iść tak, żeby nie zakłócać ruchu pojazdów. Czyli na przykład schodzić zupełnie z drogi, jeśli z obu stron jadą samochody i muszą się bezpiecznie minąć.
Wiesz, kiedy pojazd uprzywilejowany ma pierwszeństwo? Większość kierowców odpowiada źle
Na analogicznych zasadach pieszy może korzystać z drogi dla rowerów:
Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego.
Którą stroną drogi powinien iść pieszy?
Którędy powinien poruszać się pieszy, jeśli nie ma ani chodnika, ani drogi dla rowerów? Powszechną wiedzą jest to, że:
Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.
Ten zapis warto uzupełnić o jeszcze jeden:
Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie.
Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że pieszy na jezdni jest tylko gościem. Zgodnie z przepisami i dla własnego bezpieczeństwa, nie może zakłócać ruchu pojazdów.
Na koniec przytoczmy jeszcze przepis opisujący sytuację, w której piesi mogą iść prawą stroną jezdni:
Kolumna pieszych, z wyjątkiem pieszych w wieku do 10 lat, może się poruszać tylko prawą stroną jezdni.
Przepisów dotyczących kolumn pieszych jest zresztą znacznie więcej, ale nas dzisiaj interesuje tylko ten jeden aspekt.
Czy odblaski dla pieszych są w Polsce obowiązkowe?
To również bardzo ważne zagadnienie. Zgodnie z przepisami, które weszły w życie w 2014 roku, piesi muszą korzystać z odblasków w konkretnych sytuacjach.
Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
Dodajmy tylko, że o ile w miastach odblaski faktycznie raczej się nie przydają, to idąc przez jakąś niedużą miejscowość lub wieś, naprawdę lepiej mieć na sobie odblaski. W niczym nam przecież nie przeszkadzają, a mogą uratować nam zdrowie i życie.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
Komentarze: