Pijani kierowcy – czy kary są nieskuteczne? Liczba drastycznie wzrosła w tym roku!
Pijani kierowcy wciąż są plagą w naszym krajju. Co gorsza, według najnowszych statystyk, mimo znacznej surowości kar, ich liczba rośnie!
Spis treści
- Pijani kierowcy – jest ich coraz więcej!
- Pijani kierowcy – niechlubne tegoroczne rekordy
- Pijani kierowcy – jakie kary? Stan po spożyciu alkoholu
- Pijani kierowcy – jakie kary? Stan nietrzeźwości
- Pijani kierowcy jeszcze w tym roku zaczną tracić auta!
Według danych policyjnych, przez pierwsze trzy miesiące 2023 r. polska Policja zatrzymała aż 20 631 pijanych kierowców. To aż o 15% więcej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku. Średnio każdego dnia na drogi wyjeżdżało 228 osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu.
Pijani kierowcy – jest ich coraz więcej!
Od 1 stycznia do 31 marca 2023 r. doszło do 2466 wypadków drogowych, w wyniku których rannych zostało 4159 osób, a 347 straciło życie. Zdarzeń drogowych było o 37% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zmalały także liczby poszkodowanych i ofiar. Więcej informacji na temat poprawiających się statystyk wypadków drogowych publikowaliśmy w innym materiale, do którego lektury zachęcam.
Niechlubnym wyjątkiem jest niestety statystyka dotycząca pijanych kierowców – służby zanotowały w pierwszym kwartale aż 2629 więcej przypadków jazdy po alkoholu niż przed rokiem. Łącznie jeżdżących na podwójnym gazie było tylu, ilu mieszkańców liczy Opoczno – ponad dwadzieścia tysięcy osób! Pijani kierowcy są plagą!
Pijani kierowcy – niechlubne tegoroczne rekordy
Najwięcej pijanych kierowców zatrzymano w tym roku 2 stycznia. Było to aż 410 osób. W ciągu zaledwie jednego dnia. Gdy spojrzymy na dane weekendowe, wcale nie noworoczny weekend był w tym rekordowy, a ostatni weekend marca, kiedy to służby patrolujące drogi przez weekend i poniedziałkowy poranek zatrzymały aż 915 kierowców, którzy tego dnia zdecydowanie powinni zrezygnować z wsiadania za kółko. To haniebny, tegoroczny rekord. Wielu Polaków folguje sobie również w dni wolne od pracy. Tegoroczne ferie również odznaczyły się niekorzystnie w policyjnych statystykach. Mundurowi zatrzymali w okresie ferii aż 8830 pijanych kierowców.
Pijani kierowcy – jakie kary? Stan po spożyciu alkoholu
Warto przypomnieć, że polskie przepisy różnie kwalifikują jazdę po alkoholu, zależnie od stanu danego kierowcy. W przypadku gdy u kontrolowanego kierowcy wykrywany jest poziom od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi, kierujący wówczas prowadzi w stanie po spożyciu alkoholu i odpowiada jak za wykroczenie. To wcale nie oznacza niskich kar! Mandat za takie wykroczenie to co najmniej 2500 zł i 15 punktów karnych, ale tak będzie jedynie w sytuacji, gdy policjanci zdecydują się na postępowanie w trybie mandatowym. Jeżeli kierowca mandatu nie przyjmuje lub policjanci zważywszy na okoliczności od razu decydują się na skierowanie wniosku o ukaranie do sądu (a mogą to zrobić), wówczas kara grzywny może wynieść nawet 30 tysięcy złotych! Sąd może też orzec bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat. Warto też mieć na uwadze, że 15 punktów to maksymalna punktacja za pojedyncze wykroczenie drogowe jaką przewidują polskie przepisy.
Pijani kierowcy – jakie kary? Stan nietrzeźwości
Znacznie gorzej jest w przypadku, gdy stężenie alkoholu we krwi kierującego przekracza 0,5 promila, kierowca wówczas prowadzi auto w stanie nietrzeźwości, a to zupełnie zmienia kwalifikację prawną takiego czynu! Kierowca popełnia w takim przypadku przestępstwo, a nie wykroczenie. I takie przestępstwo jest obecnie zagrożone karą grzywny od 5 tys. do 60 tys. zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej), a także karą pozbawienia wolności do lat dwóch. Sąd może również orzec karę ograniczenia wolności do dwóch lat (prace społeczne) oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 1 roku aż do 15 lat.
Jak widać kary są bardzo surowe, mimo to liczba pijanych kierowców na polskich drogach w tym roku jest znacząco wyższa od analogicznego okresu roku ubiegłego. Czy zatem surowe kary zdefiniowane w kodeksie ds. wykroczeń i kodeksie karnym są w ogóle orzekane? Orzekanie kar więzienia kierowcom prowadzącym w stanie nietrzeźwości jest trudne, ze względu na ograniczoną pojemność systemu penitencjarnego w naszym kraju, który zresztą jest utrzymywany z podatków obywateli. Jednak jeszcze w tym roku wejdą w życie przepisy, które znacząco zwiększą odczuwalność kar, bez jednoczesnego obciążania społeczeństwa kosztami systemu penitencjarnego.
Pijani kierowcy jeszcze w tym roku zaczną tracić auta!
Przypomnijmy, od 13 grudnia 2023 roku, kierowcom, którzy zostaną zatrzymani, a kontrola wykaże w ich organizmie ponad 1,5 promila alkoholu we krwi będą automatycznie tracić swoje samochody. W przypadku, gdy nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek konfiskata pojazdu nastąpi już w przypadku progu nietrzeźwości, czyli po wykryciu powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi kierowcy. Ponadto auto stracą kierowcy prowadzący w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) złapani po raz kolejny na takim przestępstwie (recydywa).
Zastanówmy się zatem, jeżeli sięgamy właśnie po alkohol, a w naszej kieszeni są kluczyki do auta…
Najnowsze
-
Cupra Formentor VZ5 w edycjach specjalnych
Najmocniejszy wariant hiszpańskiego SUV-a Cupra Formentor VZ5 zyskał dwie limitowane edycje specjalne. Będą one możliwe do zakupu w Polsce. -
Porsche Taycan 4 i Taycan GTS – nowe warianty w gamie elektrycznego modelu
-
Lamborghini Revuelto ,,Opera Unica” zaprezentowane
-
Mercedes-AMG pracuje nad pierwszym własnym SUV-em
-
Zadebiutował nowy Nissan Interstar. Wyjedzie na ulice w 2025 roku
Zostaw komentarz: