Czy pieszy ma pierwszeństwo na przejściu przed tramwajem? Dla wielu będzie to szok
Wraz ze zmianą przepisów w sprawie pierwszeństwa pieszych, niechronieni uczestnicy ruchu poczuli się pewniej na drogach, ale zwykle za sprawą niewłaściwej interpretacji przepisów, która zdarza się nawet policji. Aspekt, który się w zwykle w tym kontekście pomija, to kwestia pierwszeństwa pieszych wobec tramwajów, która dla pieszych jest jeszcze mniej korzystna.
Pierwszeństwo pieszego na przejściu – przepisy
Rządzący kilkukrotnie podchodzili do pomysłu rozszerzenia pierwszeństwa pieszych na przejściach, a gdy wreszcie się zdecydowano wprowadzić stosowne przepisy, sformułowano je w taki sposób, żeby każdy mógł je interpretować po swojemu. Wcześniej pierwszeństwo miał tylko pieszy, który znajduje się na pasach. Obecnie ma je także pieszy, który wchodzi na przejście. Co to dokładnie znaczy? Kiedy pieszy staje się osobą „wchodzącą”?
Tego przepisy nie uściślają, przez co trwa nieustanna debata na temat tego, jak te słowa rozumieć. Jedni twierdzą, że wchodzącym jest pieszy, który właśnie stawia nogę na przejściu. Inni uważają, że „wchodzenie” to także stanie przed przejściem oraz poruszanie się w jego stronę w sposób sugerujący, że mogą chcieć z przejścia skorzystać. Są też samozwańczy obrońcy niechronionych uczestników ruchu, którzy uważają, że jakiekolwiek rozważania na temat tego czy są sytuacje, kiedy pieszy nie ma pierwszeństwa, to obraza ludzkiej godności (pozdrawiamy).
Tym o czym wiele osób zapomina, są dwa istotne przepisy dotyczące pieszych, które niezmiennie obowiązują. Zgodnie z pierwszym:
Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo przechodzący przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany zachować szczególną ostrożność.
Zawijasz kluczyk do samochodu w folię? Od dzisiaj zaczniesz
Oznacza to, że pieszy nie może po prostu wejść na przejście i zrzucać na kierowcę całą odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo. Po drugie natomiast:
Zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.
Piesi nie mogą więc wchodzić bezpośrednio pod samochody i tłumaczyć się potem, że przecież z daleka było widać, że chcą przejść przez ulicę i kierowca powinien przewidzieć ich intencje i zatrzymać się z wyprzedzeniem.
Kiedy pieszy ma pierwszeństwo przed tramwajem?
Na szczęście podczas nowelizacji przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych, ustawodawca zwrócił uwagę, że tramwaj jest trudniej zatrzymać niż samochód. Ponadto pasażerowie tramwaju nie siedzą przypięci pasami i mają znacznie mniejszą tolerancję na gwałtowne manewry. Dlatego przepisy dotyczące pierwszeństwa pieszych brzmią następująco:
Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.
Ktoś może powiedzieć, że samochód również nie może zatrzymać się w miejscu. W przeciwieństwie do pieszego. Ale kierowcom tłumaczy się wtedy, że mieli zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość, zbliżając się do przejścia dla pieszych. Dobrze więc, że przynajmniej motorniczym się tego nie wmawia.
Najnowsze
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Volvo EX30, najmniejszy SUV szwedzkiej marki, udowadnia, że bezpieczeństwo nie jest kwestią rozmiaru. Model ten właśnie uzyskał maksymalną, pięciogwiazdkową ocenę w najnowszych testach bezpieczeństwa Euro NCAP, potwierdzając tym samym zaangażowanie szwedzkiej marki w zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza w wymagających warunkach miejskich -
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
-
Nowa Toyota Hilux Mild-hybrid 48V od 170 900 zł netto
-
Dacia Duster z tytułem CAR OF THE YEAR POLSKA 2025
-
To auto kończy właśnie 10 lat – było pierwszą hybrydą coupe tej japońskiej marki
Zostaw komentarz: