Pęknięta szyba – realne zagrożenie?
Powszechnie wiadomo, że pęknięta szyba samochodu stanowi realne zagrożenie. Mimo tego wielu kierowców decyduje się na jazdę z uszkodzeniami. Jakie konsekwencje dla bezpieczeństwa podróżujących niesie za sobą taka sytuacja?
Kontrola pojawiających się tzw. pajęczynek, rys czy też odprysków na szkle jest niezwykle ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa nie tylko kierującego, ale i pasażerów. Jak pokazują badania przeprowadzone przez Millward Brown SMG/KRC oraz sieć serwisową NordGlass, choć większość kierowców zdaje sobie sprawę, że jazda z uszkodzeniem przedniej szyby stanowi realne zagrożenie, aż 1/3 z nich ignoruje taki stan rzeczy. Niestety świadomość zagrożenia spowodowanego jazdą z uszkodzoną przednią szyba auta nie przekłada się na reakcje kierowców mające na celu poprawę bezpieczeństwa. Co może powodować uszkodzenia szkła? Przede wszystkim przyczyniają się do tego kamyczki odbijane przez koła innych pojazdów czy też zły stan piór wycieraczek – szczególnie w okresie zimowym kiedy szyby pokryte są warstwą lodu lub szronu a wycieraczki przymarznięte. Zarysowania pojawiają się najczęściej podczas usuwania nagromadzonych opadów.
Pęknięta szyba stanowi zagrożenie dla kierowcy |
![]() |
fot. Creandi |
Warto podkreślić, że kierujący samochodem z uszkodzoną szybą narażony jest nie tylko utratę zdrowia, ale i konsekwencje karne. Zgodnie z artykułem 66 kodeksu drogowego pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Co ważne, kierowca musi mieć zapewnione dostateczne pole widzenia oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Jeśli podczas kontroli drogowej policjant zauważy pęknięcie szyby na kierowcę może zostać nałożony mandat oraz dojść do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Oprócz naprawy szyby konieczne będzie także wykonanie dodatkowych badań kontrolnych na stacji diagnostycznej.
W przypadku uszkodzenia szyby istnieją dwie opcje jego usunięcia. Jedną z nich jest wymiana całej szyby na nową. Najczęściej stosuje się ją wtedy kiedy uszkodzenie jest znaczne. Natomiast w niektórych sytuacjach wystarczająca może okazać się naprawa uszkodzenia np. poprzez specjalistyczne uzupełnienie. Zastosowanie tego rozwiązania możliwe jest wówczas jeśli pęknięcia czy odpryski są niewielkie. Takie usługi oferują profesjonalne serwisy zajmujące się samochodowym oszkleniem, a ich koszt jest znacznie niższy niż cena wymiany całej szyby na nową. Na względzie należy mieć także fakt, że koszt usługi jest zróżnicowany i w dużej mierze zależy od rodzaju szyby.
Źródło: Creandi.pl
Najnowsze
-
Dlaczego Volkswagen Transporter jest najlepszym wyborem dla firm kurierskich i logistycznych?
Pośród wielu dostępnych na rynku modeli aut dostawczych Volkswagen Transporter wyróżnia się jako lider w swojej klasie, oferując nieprzeciętne możliwości dostosowane do potrzeb firm działających w sektorze logistycznym. Precyzja wykonania w połączeniu z przemyślanymi rozwiązaniami funkcjonalnymi sprawia, że model ten cieszy się niesłabnącą popularnością wśród przedsiębiorców poszukujących optymalnego pojazdu dla swojej floty. Wysokie standardy jakości idące w parze z ekonomiczną eksploatacją stanowią fundament sukcesu tego modelu na wymagającym rynku pojazdów użytkowych. -
Proste sposoby na zaparowane szyby w aucie. Nie sięgaj po gąbkę ani nie włączaj klimy
-
Prosty sposób na szybsze rozgrzanie kabiny samochodu. Trzeba wcisnąć jeden przycisk
-
TEST Jaguar F-Pace SVR 1988 Edition – TEST -prawdziwi sportowcy jeszcze istnieją
-
Wyniki rankingu najwyżej wycenianych firm motoryzacyjnych na świecie – sprawdź, czy dobrze zgadujesz
Zostaw komentarz: