Czy dozwolone jest parkowanie tyłem do budynku? Co z zakazem stawania tyłem do bloku?
Na ciasnych osiedlach, gdzie nie przewidziano zbyt wiele miejsca dla samochodów, częstą praktyką jest parkowanie niemal pod samymi oknami budynków. W takich miejscach nie raz można się natknąć na tabliczki zakazujące parkowania tyłem do budynku. Czy kierowca musi ich przestrzegać i czy coś mu za to grozi?
Spis treści
- Skąd się wziął zakaz parkowania tyłem do budynku?
- Czy przepisy zakazują parkowania tyłem do budynków?
- Jaki mandat parkowania tyłem do budynku?
Skąd się wziął zakaz parkowania tyłem do budynku?
Przyczyna pojawienia się takiego zakazu jest bardzo prosta. Stając tyłem do bloku, wypuszczamy spaliny prosto w jego kierunku. Przy zimnym rozruchu może być ich nawet więcej niż po rozgrzaniu silnika, więc tym bardziej jest to dyskomfort dla mieszkańców. Spaliny łatwo mogą dostać się do mieszkań przez uchylone okno, a chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, jak bardzo jest to nieprzyjemne.
W przypadku starszych samochodów, zwłaszcza z silnikami Diesla, zachodzi też obawa osadzania się zanieczyszczeń ze spalin na elewacji budynku. Nie jest to coś co zauważymy od razu, ale po kilku latach już jak najbardziej.
Czy przepisy zakazują parkowania tyłem do budynków?
W Prawie o ruchu drogowym nie znajdziemy zapisu regulującego to, którą stroną pojazdy muszą stać względem pobliskich budynków. Przeczytamy tam jedynie:
Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t.
Koniec The Grand Tour. Clarkson, Hammond i May zamknęli firmę. Ale mają pożegnalny prezent
Nie wykluczamy, że niejeden domorosły znawca przepisów ruchu drogowego, wywiódł z tego, że pojazd zawsze powinien stać tyłem do ulicy, ewentualnie bokiem. Lecz przepisy niczego takiego nie sugerują. Jeśli nie stoimy kołami na chodniku, możemy parkować dowolnie.
Jeżeli zatem pod blokiem znajduje się normalny parking i nie jest przyjęte częściowe wjeżdżanie na chodnik, to możemy parkować również tyłem do budynku.
Jaki mandat parkowania tyłem do budynku?
Co zatem grozi kierowcy, który zignorował wiszące na budynku tabliczki, zakazujące parkowania tyłem do budynku? Prawo o ruchu drogowym nie mówi niczego na temat parkowania pojazdu przodem lub tyłem do budynku. Z kolei rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych, nie przewiduje istnienia takiej tabliczki, jaką można spotkać na budynkach.
Kierowcy nie grozi zatem żaden mandat za ignorowanie opisywanego zakazu, ponieważ taki zakaz nie istnieje, a informująca o nim tabliczka nie ma żadnej mocy prawnej. Pamiętajmy jednak, że jeśli rzeczywiście w danym miejscu parkuje się przy samych oknach, to dla mieszkańców ustawianie pojazdu tyłem, naprawdę bywa uciążliwe. Musimy liczyć się też, że ignorowanie takich tabliczek może spotkać się z reakcją miejscowych „strażników” osiedla.
Najnowsze
-
Test Skoda Enyaq Coupe RS Maxx. Ile warta jest najdroższa Skoda w historii?
Kiedy debiutowała na rynku, wielu przecierało oczy w niedowierzaniu. Elektryczna Skoda wyceniona na ponad 300 tys. złotych zwiastowała poważną zmianę wiatru w ofercie czeskiego producenta. Co otrzymamy, kupując najdroższy model w historii marki? Sprawdziłyśmy to, testując model Enyaq Coupe w topowej wersji wyposażenia RS Maxx. -
Gosia Rdest z kolejnym podium w tym roku!
-
Brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Czy trzeba wymieniać go na nowy?
-
Ford Puma 2024 – test. Miejski crossover ze sportowymi korzeniami
-
La Squadra One Shoot – do takich samochodów wzdychają fani motoryzacji!
Zostaw komentarz: