
Parkujesz czasem pod prąd? Większość kierowców zapomina wtedy o jednej rzeczy
Znalezienie miejsca parkingowego to coraz trudniejsze zadanie i kiedy już się jakieś trafi, zwykle zajmujemy je bez zastanowienia. Łatwo zapomnieć wtedy o jednej istotnej zasadzie, dotyczącej parkowania pod prąd.
Spis treści
- Czy parkowanie pod prąd jest zgodne z przepisami?
- Kiedy można parkować pod prąd?
- Ile wynosi mandat za parkowanie pod prąd?
Czy parkowanie pod prąd jest zgodne z przepisami?
Zastanawialiście się kiedyś nad tym? Jeśli nie, to pozwólcie, że zacytujemy ustawę Prawo o ruchu drogowym art. 49, ust. 1, pkt. 7:
Zabrania się zatrzymania pojazdu na jezdni przy jej lewej krawędzi, z wyjątkiem zatrzymania lub postoju pojazdu na obszarze zabudowanym na drodze jednokierunkowej lub na jezdni dwukierunkowej o małym ruchu.
O czym więc zapominają kierowcy, parkując pod prąd? O tym, że jest to niezgodne z przepisami. Lecz jak sami widzicie, przepisy nie są w tej kwestii kategoryczne i przewidują wyjątki od reguły, które każdy kierowca powinien znać.
Kiedy można parkować pod prąd?
Przyjrzyjmy się bliżej wyjątkom, o których mówi cytowany przepis. Pierwszy mówi o postoju „na obszarze zabudowanym na drodze jednokierunkowej”. Ma to oczywisty sens. Jeśli na przykład jedziecie jakąś drogą osiedlową, która jest jednokierunkowa i ma wyznaczone miejsca do parkowania po obu stronach, to postój w takim miejscu jest dozwolony.
Wakacyjne promocje na stacjach w Polsce. Gdzie zapłacimy taniej? Warunki promocji
Drugi wyjątek nie jest taki jednoznaczny i oczywisty. Pozwala na parkowanie również na drodze dwukierunkowej, ale „o małym ruchu”. Nie ma żadnych wskazówek, jak można to określić i co ma pozwolić na stwierdzenie, że mamy do czynienia z drogą o „małym ruchu”.
Pozostaje zdać się na intuicję i zdrowy rozsądek. Te podpowiadają, że droga o małym natężeniu ruchu to uliczka osiedlowa. Natomiast ruchliwa ulica w centrum miasta ma zwykle duże natężenie ruchu. Ale co z ulicami, które plasują się między tymi dwoma skrajnościami? To już prawdziwa zagadka, a jej rozwiązanie zależy od interpretacji policjanta. Łatwo wpaść w taką pułapkę i skończyć z mandatem, dlatego zalecamy ostrożność.
Ile wynosi mandat za parkowanie pod prąd?
W przypadku gdy zaparkujemy pod prąd, ale policjant lub strażnik miejski uzna, że nie stanęliśmy przy drodze „o małym ruchu”, musimy przygotować się na mandat. Nie jest on na szczęście dotkliwy – 100 zł i 1 pkt. karny.
Zawsze w takiej sytuacji funkcjonariusze dokonują jednak dodatkowej analizy sytuacji, pod kątem tego, czy nasz pojazd nie stwarza zagrożenia w ruchu drogowym lub czy nie utrudnia innym poruszania się. Jeśli uznają, że tak jest, musimy przygotować się na znacznie większe wydatki za odholowanie pojazdu i jego postój na parkingu policyjnym.
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
Zostaw komentarz: