
Oszukują kierowców metodą „na fotoradar”. Służby ostrzegają
Pomysłowość oszustów nie zna granic i właśnie zastawili oni nową pułapkę na niczego nieświadomych kierowców. Główny Inspektorat Transportu Drogowego ostrzega i wyjaśnia mechanizm oszustwa.
Spis treści
- Na czym polega oszustwo „na fotoradar”?
- Jak bronić się przed oszustwem „na fotoradar”?
- Jak wygląda mandat z fotoradaru? Jak opłacić mandat z fotoradaru?
Na czym polega oszustwo „na fotoradar”?
Do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego zaczęły dochodzić informacje na temat wiadomości e-mail, jakie dostają niektórzy kierowcy. W treści znajduje się wezwanie do opłacenia mandatu za przekroczenie prędkości, zarejestrowane przez fotoradar.
Wiadomość wzywa adresata do opłacenia mandatu w ciągu 72 godzin oraz informuje, że może to zrobić tylko przelewem internetowym za pośrednictwem PayU. Po kliknięciu w link zostajemy przekierowani do znajomo wyglądającej strony znanego serwisu, a potem przekierowani na stronę logowania się do swojego banku. Obie strony są oczywiście fałszywe i służą tylko pozyskaniu naszych danych do logowania.
Jak bronić się przed oszustwem „na fotoradar”?
Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym przypomina, że Główny Inspektorat Transportu Drogowego nie wysyła wezwań do opłacenia mandatów karnych za pośrednictwem poczty elektronicznej. Korespondencja w tej sprawie wysyłana jest tylko Pocztą Polską, a informacje o mandatach można znaleźć też na stronie elektronicznego biura obsługi klienta CANARD.

Ponadto każdy mandat karny kredytowany ma przypisany indywidualny numer rachunku bankowego, na który trzeba dokonać wpłaty. Można to zrobić w banku, na poczcie lub z wykorzystaniem bankowości elektronicznej. GITD nie przesyła linków do uiszczenia grzywny nałożonej w drodze mandatu karnego. Pamiętajmy też, że na opłacenie mandatu jest zawsze 7 dni, a nie 72 godziny.
Jak wygląda mandat z fotoradaru? Jak opłacić mandat z fotoradaru?
To jak wygląda cała procedura rejestrowania wykroczenia, polegającego na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości lub niezastosowania się do sygnalizacji świetlnej, a następnie przesyłania wezwania do opłacenia mandatu, można sprawdzić na tej stronie.
Jeżeli otrzymacie podejrzaną wiadomość, możecie skontaktować się z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym pod adresem canard@gitd.gov.pl. W sytuacji, gdy nie macie wątpliwości co do oszustwa, należy zgłosić to do CERT korzystając z tego formularza.
Gdyby doszło do wyłudzenia danych do logowania, należy jak najszybciej zgłosić to w swoim banku, zmienić hasło do bankowości internetowej i udać się na posterunek policji.
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
Zostaw komentarz: