Jak odzyskać prawo jazdy za jazdę po alkoholu?
Okres świąteczny i noworoczny jest czasem, kiedy funkcjonariusze zatrzymują najwięcej kierowców w stanie nietrzeźwości. Co robić, gdy stracimy prawo jazdy?
Oczywiście jesteśmy przeciwko wsiadaniu za kierownicę po alkoholu. W takim stanie zagrażamy nie tylko swojemu życiu, ale także życiu innych. Jednak postaramy się przybliżyć temat: jak odzyskać utracone prawo jazdy, bo mamy świadomość, że wielu Polaków ten problem dotyczy.
Jak odzyskać prawo jazdy po alkoholu?
Przede wszystkim, w zależności od liczby promili we krwi grozi nam mandat w wysokości od 50 zł do nawet 60 000 złotych, kara pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 15 lat. W szczególnych przypadkach zakaz prowadzenia pojazdów może być dożywotni.
Odzyskiwanie prawa jazdy za jazdę po alkoholu jest trudne, ale nie niemożliwe. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest po prostu przeczekanie do zakończenia kary, ale jeśli chcemy odzyskać prawko szybciej, to możemy złożyć wniosek do sądu.
Przeczytaj także: Limit alkoholu we krwi za kierownicą – jaki jest w poszczególnych krajach Europy i Polsce? Co grozi za jazdę po pijaku?
Czym się różni zatrzymanie od utracenia prawa jazdy
Zatrzymanie prawa jazdy następuje podczas kontroli drogowej. Po przekroczeniu limitu alkoholu we krwi funkcjonariusze zatrzymują prawo jazdy na okres 7 dni. Natomiast utrata prawa jazdy następuje na mocy prawomocnego wyroku sądu. Wtedy zostają nam odebrane uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Odzyskanie prawa jazdy po alkoholu – procedura 2020
Najprostszym sposobem na odzyskanie prawa jazdy jest przeczekanie kary. Po jej zakończeniu postępujemy dokładnie tak samo jak to miało miejsce, gdy po raz pierwszy staraliśmy się o prawko. Musimy udać się do lekarza, aby uzyskać orzeczenie lekarskie i wraz z nim udajemy się do Starostwa Powiatowego w celu złożenia wniosku o zwrot dokumentów. Jeśli zakaz prowadzenia pojazdów był dłuższy niż rok, to musimy ponownie przystąpić do najłatwiejszego egzaminu w życiu, czyli do państwowego egzaminu na prawo jazdy. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku z części teoretycznej i praktycznej otrzymujemy z powrotem dokument.
Przeczytaj także: Prawo jazdy można już zostawić w domu, ale eksperci alarmują, by tego nie robić!
Jak odzyskać utracone prawo jazdy za „alkohol”?
W przypadku, gdy chcemy szybciej odzyskać prawo jazdy musimy złożyć wniosek do sądu. Taki wniosek możemy złożyć dopiero po wykonaniu połowy wyroku, czyli jeśli mamy zakaz na 6 lat, to składamy go po 3 latach od rozpoczęcia kary. W przypadku dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów wniosek możemy składać po 10 latach. A jak odzyskać prawo jazdy po 10 latach? We wniosku musi być zawarte uzasadnienie, że kierowca może wrócić za kierownicę. W przypadku osoby uzależnionej od alkoholu pomocny będzie dokument ukazujący podjęcie terapii.
Blokada alkoholowa a odzyskanie prawa jazdy
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, zakaz prowadzenia pojazdów zamienia się na zakaz prowadzenia pojazdów bez alkoblokady. Alkoblokada to urządzenie, które połączone jest z zapłonem auta i działa podobnie jak alkomat. Dopiero po dmuchnięciu w ustnik pozwala na uruchomienie auta. Oczywiście auto uruchomi się tylko wtedy, gdy jesteśmy trzeźwi. W tym przypadku również – jeśli nasz zakaz trwał dłużej niż rok – musimy ponownie zdać egzamin na prawko.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Komentarze:
Sebastian - 10 stycznia 2022
10 lat temu sad zabral mi prawo jazdy na 3 lata. Kara minela 3 lata temu. 10 lat temu dostalem tez dwa skierowania na badania, jedno jakbym 1 raz odchodzil do ubiegania sie o prawo jazdy i drugi drugi do Gdanska psychologiczne bodajze. Niestety nie zrobilem tych bada, a odydwa sierowania maja juz po 10 lat. Czy sa jeszcze wazne skierowania po 10 latach na badania. Jesli zrobieobydwa i zaniose je do wydzialu komunikacji, to znow moge zapisac sie na kurs i podejsc do egzaminu panstwowego skoro kara sadowna minela 7 lat temu, tylko nie mam badan ?