Odliczenie VAT od służbowego auta – prawnik radzi
Od 1 kwietnia 2014 r. zmieniają się przepisy określające dokonywanie odliczeń podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. Prawnik Beata Małek z kancelarii Koksztys wyjaśnia nam, czy aby na pewno możemy samochodem służbowym np. wrócić z delegacji do domu.
Czy po powrocie z delegacji, możesz autem służbowym wrócić do domu? A może lepiej oddać kluczyki? |
![]() |
Od 1 kwietnia 2014 r. zmieniają się przepisy określające dokonywanie odliczeń podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. Nowe przepisy nie precyzują jednak jak w wiarygodny sposób udowodnić, że firmowe auto nie było wykorzystywane w celach prywatnych. W świetle znowelizowanych przepisów ustawy VAT istnieje możliwość m.in. pełnego odliczenia podatku od towarów i usług od nabytego przez przedsiębiorcę pojazdu z homologacją ciężarową nieprzekraczającej 3,5 tony masy całkowitej.
VAT będzie można odliczyć w odniesieniu do wszystkich poniesionych wydatków (zakup, serwis) poza paliwem. Przedsiębiorca będzie musiał jednak spełnić kilka warunków.
Przede wszystkim, pojazd musi być wykorzystywany wyłącznie do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą i udowodnić to np. przez prowadzenie szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu. Przydatne mogą okazać się dane z monitoringu GPS, który dostarcza informacji m.in. na temat liczby przejechanych kilometrów, trasy i terminu podróży.
Przedsiębiorca powinien także złożyć oświadczenie o wykorzystywaniu samochodu wyłącznie do działalności gospodarczej w swoim urzędzie skarbowym. Również pracownicy powinni złożyć oświadczenie o wykorzystywaniu powierzonego im auta wyłącznie w celach służbowych. Wynika z tego, że pracownik nie powinien np. wracać z delegacji prosto do domu tylko do siedziby firmy.
Możliwość odliczenia podatku od paliwa ma wejść w życie od 1 lipca przyszłego roku.
W praktyce, niejasne zapisy nowelizacji o podatku VAT oraz mnogość wymogów, jakie powinna spełniać firma, by skorzystać z ulgi będą prowadzić zapewne do tego, że w przypadku użytku mieszanego: prywatnego i służbowego firma będzie mogła odliczyć połowę podatku VAT.
Najnowsze
-
Dlaczego Volkswagen Transporter jest najlepszym wyborem dla firm kurierskich i logistycznych?
Pośród wielu dostępnych na rynku modeli aut dostawczych Volkswagen Transporter wyróżnia się jako lider w swojej klasie, oferując nieprzeciętne możliwości dostosowane do potrzeb firm działających w sektorze logistycznym. Precyzja wykonania w połączeniu z przemyślanymi rozwiązaniami funkcjonalnymi sprawia, że model ten cieszy się niesłabnącą popularnością wśród przedsiębiorców poszukujących optymalnego pojazdu dla swojej floty. Wysokie standardy jakości idące w parze z ekonomiczną eksploatacją stanowią fundament sukcesu tego modelu na wymagającym rynku pojazdów użytkowych. -
Proste sposoby na zaparowane szyby w aucie. Nie sięgaj po gąbkę ani nie włączaj klimy
-
Prosty sposób na szybsze rozgrzanie kabiny samochodu. Trzeba wcisnąć jeden przycisk
-
TEST Jaguar F-Pace SVR 1988 Edition – TEST -prawdziwi sportowcy jeszcze istnieją
-
Wyniki rankingu najwyżej wycenianych firm motoryzacyjnych na świecie – sprawdź, czy dobrze zgadujesz
Zostaw komentarz: