Odcinkowy pomiar prędkości na S8. Kamery już zainstalowano, kiedy zaczną działać?
Na drodze S8 na obrzeżach Warszawy już niebawem ruszy odcinkowy pomiar prędkości. Ten sam system nadzoru na autostradzie A1 zaowocował tysiącami mandatów.
W kwietniu Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że zestawy do odcinkowego pomiaru prędkości zostaną zainstalowane na dwóch odcinkach S8. Na trasie obowiązuje ograniczenie prędkości do 120 km/h, ale wielu kierowców pokonuje ją zdecydowanie szybciej. Zainstalowane urządzenia zmierzą średnią prędkość samochodów poruszających się każdym z tych odcinków, w obu kierunkach.
Pierwszy odcinkowy pomiar prędkości, o długości około 12 kilometrów, powstanie pomiędzy węzłem Łabiszyńska a węzłem Piłsudskiego (Marki). Drugi, o długości około 5 kilometrów, powstanie pomiędzy węzłem Konotopa a węzłem Bemowo (ul. Lazurowa). Obydwa odcinkowe pomiary prędkości będą sprawdzały średnią prędkość kierowców dla obydwu kierunków jazdy.
Urządzenia zainstalowano w zeszłym miesiącu i podejmą pracę gdy GITD dokona wszelkich niezbędnych formalności. Jak poinformowała stacja telewizyjna TVN, legalizacja urządzeń jest w toku. Proces legalizacji urządzeń powinien zakończyć się jeszcze w tym miesiącu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, kamery zarejestrują pierwsze wykroczenia jeszcze w listopadzie. Nie wiadomo jeszcze czy GITD uruchomi wszystkie kamery jednocześnie czy etapami, bo wszystko zależy od wyników testów.
Dzięki połączeniu z systemem CANARD, informacja o wykroczeniu wraz z dowodami fotograficznymi będzie przesyłana automatycznie do odpowiednich organów, a następnie, w formie wezwania do zapłaty mandatu, przekazywana właścicielowi zarejestrowanego pojazdu.
Gdy z końcem stycznia na odcinkach autostrady A1 pomiędzy Częstochową a Łodzią uruchomiono dwa zestawy do odcinkowego pomiaru prędkości, tylko w ciągu pierwszej doby zarejestrowano 1300 przypadków łamania limitu prędkości. W sześć tygodni „złapano” 41 tysięcy kierowców, którzy nie przestrzegali przepisów.
Koszt inwestycji, która zostanie zainstalowana na odcinkach S8 to około 4 milionów złotych. Sądząc po tym co się działo na A1, zakładamy, że koszty te szybko się zwrócą za sprawą łamiących ograniczenia prędkości kierowców.
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Zostaw komentarz: