Oto dlaczego tak długo czekamy na stacje ładowania elektryków – procedura ich odbioru to „lata świetlne” w motoryzacji

W Polsce funkcjonuje 2166 ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych. Chciałoby się zapytać, dlaczego tak mało? Cóż, procedura odbioru stacji ładowania nie należy do najłatwiejszych...

Dane płynące z Licznika Elektromobilności, stworzonego przez PSPA oraz PZPM, jednoznacznie wskazują, że równolegle z rozwojem floty pojazdów z napędem elektrycznym tworzona jest infrastruktura ich ładowania. Pod koniec kwietnia 2022 roku w Polsce funkcjonowało 2166 ogólnodostępnych ładowarek (4217 punktów). 29% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 71% – wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. W kwietniu uruchomiono 53 nowe, ogólnodostępne stacje ładowania (99 punktów).

Wpływ na tempo rozbudowy infrastruktury dla EV mają w głównej mierze polskie przepisy. Ich pierwotna wersja powstała w 2019 roku. Mowa o rozporządzeniu Ministra Energii w sprawie wymagań technicznych dla stacji i punktów ładowania stanowiących element infrastruktury drogowej transportu publicznego, będące jednym z aktów wykonawczych Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Procedura odbioru stacji ładowania krok po kroku

Znowelizowana wersja ustawy, która weszła w życie 24 grudnia 2021 roku wprowadza szereg zmian, które uwzględniono w najnowszej wersji przewodnika pt. „Procedura odbioru stacji ładowania krok po kroku”, przygotowanego przez PSPA i Urząd Dozoru Technicznego. Celem tego kompleksowego opracowania jest ułatwienie i przyspieszenie wdrażania infrastruktury dla EV w Polsce.

Przewodnik, w przystępnej i infograficznej formie, opisuje zasady odbioru ładowarek wymienione w ministerialnym akcie prawnym. Przedstawia także przepisy regulujące m.in. rodzaje badań, jakim podlegają stacje ładowania i punkty ładowania oraz sposób i terminy przeprowadzania tych badań przez UDT. Zgodnie z rozporządzeniem UDT ma do 30 dni na przeprowadzenie badania. Jednak dzięki optymalizacji procesów wewnętrznych, statystycznie w 2021 roku było to 10 dni – 1/3 czasu wynikającego z rozporządzenia.

Jak krok po kroku wykonać procedurę odbioru stacji ładowania pojazdów elektrycznych? Przewodnik znajduje się TUTAJ.

Źródło informacji: PSPA, opracowanie własne

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze