OC bez względu na płeć, w efekcie kobiety zapłacą więcej
Decyzją Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, od 21 grudnia 2012 roku na terenie całej Unii Europejskiej, firmy ubezpieczeniowe mają obowiązek zrównać stawki OC dla kobiet i mężczyzn. Co to w efekcie oznacza dla nas kobiet ? Sprawdźcie.
Płeć nie może wpływać na wysokość stawki ubezpieczeniowej – takie było uzasadnienie wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Wg trybunału, uwzględnianie płci ubezpieczonego jako czynnika ryzyka w umowach ubezpieczeniowych stanowi dyskryminację. Ustanowiona reguła jednolitych dla obu płci składek i świadczeń będzie miała zastosowanie od 21 grudnia 2012 roku na terenie całej Unii Europejskiej. Wtedy też ważność straci przepis dyrektywy 2004/113/WE, która mówiła o równym traktowaniu mężczyzn i kobiet w zakresie dostępu do towarów i usług oraz dostarczania towarów i usług, pozwalający państwom członkowskim na utrzymywanie odstępstwa od zasady równego traktowania.
Dotychczas rynek ubezpieczeń nie podlegał unijnym przepisom o równym traktowaniu kobiet i mężczyzn. Prawo UE dopuszczało proporcjonalne różnice w wyliczaniu składek, w których płeć jest czynnikiem decydującym w ocenie ryzyka, do czego podstawę stanowiły odpowiednie statystyki. Jasno z wynikało, że kobiety powodują mniej wypadków i rzadziej łamią przepisy drogowe, dzięki czemu mogły płacić nawet o 40 procent niższe składki OC od mężczyzn.
Nie świadczyło to jednak o dyskryminacji mężczyzn, ponieważ ta sama zasada obowiązywała np. przy ubezpieczeniach zdrowotnych, gdzie to mężczyźni mieli do opłacenia znacznie mniejsze stawki od kobiet, co spowodowane było faktem, że kobiety średnio żyją dłużej i częściej korzystają z wizyt u lekarzy specjalistów.
Decyzję Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości skrytykowali zarówno prawnicy, ekonomiści, jak również same towarzystwa ubezpieczeniowe. Nikt nie widzi powodu, aby grupa mniejszego ryzyka w tym przypadku kobiet, musiała płacić większe stawki. Dla firm ubezpieczeniowych jasne jest, że jeśli mają te stawki wyrównać, w efekcie będzie to oznaczać, zwiększenia stawek dla kobiet w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych. Jednocześnie pociągnie to za sobą całą falę podwyżek innych rodzajów ubezpieczeń.
Firmy ubezpieczeniowe cały czas analizują sytuację i jak twierdzą, wzrost kosztów będą się starać minimalizować, jednak oceny ekspertów jasno wskazują, że decyzja trybunału będzie miała daleko idące konsekwencje, a my sami prawopodobnie mocno odczujemy to w naszych portfelach.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: