Czy przy obecnej pogodzie powinno się włączać obieg wewnętrzny? Odpowiedź nie jest prosta
Kierowcy zwykle lubią ustawić wszystko w samochodzie w preferowany przez siebie sposób i niczego później więcej nie ruszać. Szczególnie widoczne jest to w przypadku osób mających klimatyzację automatyczną - wybrać temperaturę, wcisnąć przycisk „auto” i niech elektronika robi wszystko za nas. Czasami warto jednak przejąć część kontroli we własne ręce.
Do czego służy obieg wewnętrzny w samochodzie?
Obieg wewnętrzny to nic innego, jak przełączenie układu klimatyzacji, aby czerpał powietrze nie z zewnątrz, ale ze środka kabiny. Najczęściej aktywowany jest, gdy stoimy w korku i nie chcemy wdychać nagromadzonych spalin z rur sąsiednich pojazdów. Ale to nie jest jedyne jego zastosowanie.
Czy przy obecnej pogodzie warto korzystać z obiegu wewnętrznego?
Wiele osób odpowie, że tak. Kiedy temperatury robią się niskie, pojawia się zwiększona tak zwana „niska emisja”, czyli zanieczyszczenia powodowane przez ogrzewanie mieszkań i domów paliwami stałymi. To dlatego smog w miastach, dziwnym przypadkiem, pojawia się tylko zimą. Nie ma nic przyjemnego we wdychaniu takiego powietrza, przed czym możemy się uchronić włączając zamknięty obieg.
Jak sprawdzić punkty karne 2023 – wystarczy smartfon i jedna aplikacja
Ta funkcja może także pomóc nam w ogrzewaniu kabiny naszego pojazdu. Samochód będzie czerpał wtedy nie mroźne powietrze z zewnątrz, ale już wstępnie ogrzane ze środka, przez co szybciej uzyskamy optymalną temperaturę.
Z obiegu zamkniętego warto korzystać jednak rozsądnie, ponieważ może on prowadzić do parowania szyb. Rozwiązać można to włączając klimatyzację, ale ciągłe wdychanie wysuszonego powietrza nie działa dobrze na śluzówki, szczególnie kiedy w domu czy w pracy również mamy suche powietrze. Nie zapominajmy także, że zamknięty obieg odcina nam dostęp do świeżego tlenu z zewnątrz.
Jak włączyć zamknięty obieg?
Najczęściej ta funkcja oznaczona jest piktogramem samochodu, w którym umieszczono „zawracającą” strzałkę, symbolizującą przepływ powietrza. W niektórych modelach umieszczony jest suwak albo osobne przyciski od otwartego i zamkniętego obiegu – wtedy ten otwarty symbolizuje samochód z wchodzącą do jego wnętrza strzałką, wyobrażającą wpadające do kabiny powietrze.
Niektóre modele wyposażono też w opcję automatycznego obiegu – wtedy do symboli dodaje się także literę „A”. Zdarzają się też samochody, które same sterują obiegiem, na przykład otwierając go po pewnym czasie, albo zamykając gdy chcemy szybko ogrzać lub ochłodzić kabinę.
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Zostaw komentarz: