Widziałeś nowy znak z do połowy zakreskowanym autem? P-33 to ważne ostrzeżenie
Znaki jakie możemy spotkać w Polsce oraz w innych europejskich krajach, co do zasady niemal całkowicie się ze sobą pokrywają. Mimo to są od tej reguły wyjątki, które potrafią zaskoczyć nieświadomych kierowców. Tak jest na przykład ze znakiem P-33.
Spis treści
- Co oznacza znak P-33, czyli auto z kreskami?
- Jak zachować się podczas mgły?
- Jakich świateł używać podczas mgły?
Co oznacza znak P-33, czyli auto z kreskami?
Znak P-33 wyraża samochód, który wydaje się w czymś zanikać. Nie jest trudno rozszyfrować, że chodzi tu o na przykład mgłę, ale nie tylko. Znak ten wskazuje na możliwość wystąpienia zjawisk atmosferycznych, które nagle znacząco ograniczą naszą widoczność.
Takim zjawiskiem może być mgła, ale także intensywny deszcz lub śnieg. Znak P-33 spotkamy na hiszpańskich drogach, więc zwykle spotykany jest w regionach górskich, gdzie nagłe zmiany aury są czymś naturalnym.
Jak zachować się podczas mgły?
Kierowca widząc ten znak powinien zachować szczególną ostrożność i brać pod uwagę to, że widoczne w oddali miejsce z pogorszoną widocznością, może być na przykład zasnute gęstą mgłą. Należy odpowiednio wcześniej zmniejszyć prędkość i być gotowym na nagłe pogorszenie warunków i widoczności.
Chciał dla zabawy poskakać po cudzym samochodzie. Teraz musi zapłacić 30 tys. zł
Takiego zachowania wymagają wprost przepisy, które mówią:
Kierujący pojazdem jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami.
Jakich świateł używać podczas mgły?
Przepisy wskazują również, że w czasie jazdy we mgle:
Ponadto kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie.
Co do zasady w warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza, czyli na przykład podczas mgły, mamy obowiązek używania świateł mijania. Auta z czujnikami zmierzchu mogą nie zareagować na pojawienie się mgły, więc to na kierowcy ciąży obowiązek upewnienia się, czy nie jadą przypadkiem nadal na światłach do jazdy dziennej i ręcznie wybrać właściwe oświetlenie.
Z kolei używanie świateł przeciwmgłowych we mgle jest opcjonalne i nie ma takiego obowiązku. Tylne możemy włączyć tylko, kiedy widzialność spada do 50 metrów, ponieważ są one mocne i mogą rozpraszać i przeszkadzać innym kierującym.
Z kolei z przednich świateł przeciwmgłowych można korzystać swobodniej, warunkiem jest tylko ograniczona przejrzystość powietrza.
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Zostaw komentarz: