Ewa Kania

Nowy sposób kontroli kierowców. Dostaną specjalne opaski

Rozwój technologii oznacza wiele ułatwień dla kierowców, ale także zwiększone możliwości kontroli. Władze Unii Europejskiej zaproponowały właśnie nowe rozwiązanie, które kontrolowałoby stan kierowcy, korzystając ze sztucznej inteligencji.

Spis treści

Samochody coraz bardziej kontrolują kierowców

Jeszcze do niedawna jedyna kontrola, jakiej na drodze musieli obawiać się kierowcy, to kontrola policyjna. Obecnie nowe modele wyposażone są w szereg rozwiązań, które sprawdzają zachowanie kierujących.

Już niemal dwa lata do samochodów trafiają tak zwane czarne skrzynki, które rejestrują całą listę parametrów jazdy, ale tylko z ostatnich 5 sekund, które zapisywane są na stałe w razie wypadku, aby móc odtworzyć jego przebieg. Do aut trafił także system ostrzegający o przekroczeniu dopuszczalnej prędkości (póki co informujący o tym tylko dźwiękowo), a także monitorujący uwagę kierowcy i ostrzegającego go, jeśli zbyt długo nie patrzy na drogę. To jednak nie koniec.

Nowy system kontroli kierowców

Unijni urzędnicy planują wprowadzenie kolejnych rozwiązań, których zadaniem będzie kontrolowanie kierowców. Już od września 2021 roku trwa projekt nazwany FITDRIVE. Ma on na celu stworzenie specjalnej opaski, która będzie bardzo dokładnie oceniała stan kierowcy i określała, czy może on prowadzić.

Wjazd samochodem do lasu – zasada jest odwrotna niż na drogach. Dotyczy wszystkich

Jak to będzie sprawdzane? Jak wyjaśniają twórcy projektu:

Bransoletka będzie monitorować takie parametry, jak tętno, wzorce ruchów ramion i pocenie się, aby zauważyć, gdy kierowca staje się zmęczony.

Bransoletka taka, podobnie jak inteligentne zegarki czy opaski, ma monitorować szereg parametrów organizmu kierowcy, które potem będą analizowane przez sztuczną inteligencję. Określi ona zmęczenie fizyczne, obciążenie poznawcze oraz czas reakcji kierującego.

Kiedy zostanie wprowadzony nowy system kontroli kierowców?

Ostateczna wersja opaski oraz całego oprogramowania oceniającego stan kierowcy, mają być gotowe do lutego 2025 roku. W pierwszej kolejności mieliby z niej korzystać kierowcy zawodowi. Docelowo jednak może ona stać się obowiązkowa dla wszystkich kierujących.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze