Nowy Mercedes GLC – co pod maską? Druga generacja SUV-a debiutuje z ograniczonym wyborem
Mercedes GLC to jeden z najbardziej lubianych przez kierowców modeli niemieckiego producenta. Czy druga generacja popularnego SUV-a powtórzy sukces swojego poprzednika?
Spis treści:
Mercedes zaprezentował drugą generację swojego najważniejszego SUV-a – GLC. Od strony wizualnej wyróżnia go przede wszystkim przeprojektowany przód z reflektorami, które bezpośrednio łączą się z osłoną chłodnicy, akcentując optyczną szerokość pojazdu. Grill montowany w ramach standardowej linii nadwozia AVANTGARDE ma teraz chromowane obramowanie i sportowe, szare wypełnienie o matowej fakturze. Z kolei linia AMG otrzymuje osłonę chłodnicy ze wzorem Mercedes-Benz.
Mercedes GLC – wymiary
Nowy Mercedes GLC ma 471,6 cm długości, 189 cm szerokości i 164 cm wysokości. Rozstaw osi wynosi 289 cm, czyli jest o 1,5 cm większy niż u poprzednika. Przedni zwis jest o 1,5 cm większy, a tylny – o 3 cm.
Pojemność bagażnika wynosi 620 litrów, natomiast po złożeniu tylnych foteli rośnie do 1640 litrów.
Mercedes GLC – wnętrze
Wewnątrz samochodu wzrok przykuwa przede wszystkim umieszczony pionowo na konsoli środkowej wyświetlacz o wielkości 11,9 cala. Uzupełnia go ekran cyfrowych zegarów o wielkości 12,3 cala. Powierzchnia centralnego ekranu, podobnie jak kokpit, jest lekko pochylona w kierunku kierowcy.
Mercedes GLC – gama jednostek napędowych
Nowy Mercedes GLC jest dostępny tylko jako hybryda: plug-in lub tzw. miękka hybryda z instalacją 48 V i zintegrowanym rozrusznikoalternatorem.
Gama jednostek napędowych obejmuje czterocylindrowe dwulitrowe silniki benzynowe i wysokoprężne połączone z silnikami elektrycznymi. Cztery z tych silników to jednostki z instalacją miękkiej hybrydy, które otrzymują inteligentne wsparcie w zakresie niskich obrotów od strony zintegrowanego rozrusznikoalternatora (ISG) drugiej generacji. Trzy kolejne warianty to pełne hybrydy, z silnikiem elektrycznym o mocy 136 KM, dysponujące ponad 100-kilometrowym zasięgiem w trybie elektrycznym.
Bazowa wersja Mercedesa GLC napędzana jest silnikiem 2.0 mild hybrid o mocy 204 KM i momencie 320 KM. Wyżej pozycjonowany jest GLC 300, z silnikiem 2.0 mild hybrid o mocy 258 KM i momencie 400 Nm. Mercedes GLC 220d napędzany jest wysokoprężną dwulitrową jednostkę o mocy 197 KM i momencie obrotowym 440 Nm.
Co ciekawe, wszystkie odmiany miękkiej hybrydy wyposażone są w ten sam rozrusznik-generator generujący 23 KM i 200 Nm.
GLC otrzymał również hybrydowy napęd plug-in czwartej generacji. GLC 300e łączy spalinowy silnik o mocy 204 KM z elektryczną jednostką o mocy 136 KM. Moc systemowa tego układu to 313 KM i 500 Nm. Z kolei Mercedes GLC 400e łączy spalinowy silnik o mocy 252 z silnikiem elektrycznym o mocy 136 KM. Systemowa moc tej konfiguracji to 381 KM i 650 Nm. Wersję GLC 300de napędza wysokoprężny silnik o mocy 197 KM i 440 Nm, współpracującym z silnikiem elektrycznym o mocy 100 kW. Moc systemowa to 335 KM i 750 Nm.
Hybrydy plug-in wyposażone są w akumulator o pojemności 31,2 kWh, które zapewniają zasięg w trybie elektrycznym do 120 kilometrów. Nowy MercedesGLC może w trybie elektrycznym rozpędzić się do nawet 140 km/h.
Ładowanie akumulatora możliwe jest za pomocą wbudowanej 3-fazowej ładowarki o mocy 11 kW.
Na razie ceny nowego Mercedesa GLC nie są jeszcze znane.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: