
Nowe przepisy zaczną działać już w tym roku. Kierowcy będą tracić samochody
Kierowcy w Polsce już się pomału przyzwyczajają, że z każdym nowym rokiem, rządzący przygotowują dla nich zmiany i coraz ostrzejsze kary. Podobnie jest w 2024 roku, kiedy wejdą w życie przepisy dotyczące konfiskaty pojazdów.
Spis treści
- Konfiskata samochodów pijanym kierowcom w 2024 roku
- Jak będzie wyglądała konfiskata pojazdu pijanego kierowcy?
- Co z konfiskatą jeśli pijany kierowca nie jest właścicielem pojazdu?
- Kiedy wchodzą przepisy o konfiskacie samochodów pijanym kierowcom?
Konfiskata samochodów pijanym kierowcom w 2024 roku
Nowe przepisy zostały przegłosowana już w październiku 2023 roku, ale nie wszystkie nowe zapisy od razu weszły w życie. Na wprowadzenie nadal czekają przepisy dotyczące konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Zgodnie z nimi, samochód stracimy za:
- prowadzenie pojazdu mając 1,5 promila
- doprowadzenie do wypadku mając 1 promil
- przy doprowadzeniu do wypadku mając od 0,5 do 1 promila, utrata pojazdu zależy od decyzji sądu
Jak będzie wyglądała konfiskata pojazdu pijanego kierowcy?
Po zatrzymaniu pijanego kierującego, jego pojazd trafia na policyjny parking. Następnie w ciągu siedmiu dniu przechodzi on do dyspozycji prokuratora. Kolejny krok to wyrok sądu, który nie zawsze ma obowiązek orzec przepadek pojazdu (zgodnie z wcześniej wypunktowanymi kryteriami).
Co z konfiskatą jeśli pijany kierowca nie jest właścicielem pojazdu?
Konfiskata pojazdu pijanemu kierowcy będzie mogła mieć miejsce tylko w przypadku, gdy jest on wyłącznym właścicielem samochodu. Polski ustawodawca nie wybrał na szczęście drastycznej wersji przepisów (spotykanymi w niektórych krajach), zgodnie z którymi pojazd zawsze przepada, a jego właściciel musi sam domagać się odszkodowania od pijanego, któremu użyczył samochód.
W Polsce w takim przypadku pijany będzie musiał zapłacić równowartość pojazdu, który prowadził. Współwłaściciele, leasingodawcy oraz firmy wynajmujące samochody, nie będą się więc musieli martwić.
Zastanawiającą taryfę ulgową mają kierowcy ciężarówek, którzy nie będą musieli płacić równowartości prowadzonego pojazdu, a jedynie zapłacić od 5 tys. do 100 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Chodziło prawdopodobnie o to, by nie obciążać ich ogromnymi opłatami, ponieważ samochody ciężarowe nie są tanie. Lecz pijany powoduje w nich znacznie większe zagrożenie. Nie słyszeliśmy też o ulgach dla osób, które tylko pożyczyły wart kilkaset tysięcy samochód osobowy i nie stać ich na zwrot równowartości.
Kiedy wchodzą przepisy o konfiskacie samochodów pijanym kierowcom?
Nowe przepisy, na podstawie których będzie można konfiskować auta pijanym kierowcom, zaczną obowiązywać od 14 marca 2024 roku.
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
Zostaw komentarz: