Nowe przepisy zaczną działać już w tym roku. Kierowcy będą tracić samochody
Kierowcy w Polsce już się pomału przyzwyczajają, że z każdym nowym rokiem, rządzący przygotowują dla nich zmiany i coraz ostrzejsze kary. Podobnie jest w 2024 roku, kiedy wejdą w życie przepisy dotyczące konfiskaty pojazdów.
Spis treści
- Konfiskata samochodów pijanym kierowcom w 2024 roku
- Jak będzie wyglądała konfiskata pojazdu pijanego kierowcy?
- Co z konfiskatą jeśli pijany kierowca nie jest właścicielem pojazdu?
- Kiedy wchodzą przepisy o konfiskacie samochodów pijanym kierowcom?
Konfiskata samochodów pijanym kierowcom w 2024 roku
Nowe przepisy zostały przegłosowana już w październiku 2023 roku, ale nie wszystkie nowe zapisy od razu weszły w życie. Na wprowadzenie nadal czekają przepisy dotyczące konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Zgodnie z nimi, samochód stracimy za:
- prowadzenie pojazdu mając 1,5 promila
- doprowadzenie do wypadku mając 1 promil
- przy doprowadzeniu do wypadku mając od 0,5 do 1 promila, utrata pojazdu zależy od decyzji sądu
Jak będzie wyglądała konfiskata pojazdu pijanego kierowcy?
Po zatrzymaniu pijanego kierującego, jego pojazd trafia na policyjny parking. Następnie w ciągu siedmiu dniu przechodzi on do dyspozycji prokuratora. Kolejny krok to wyrok sądu, który nie zawsze ma obowiązek orzec przepadek pojazdu (zgodnie z wcześniej wypunktowanymi kryteriami).
Co z konfiskatą jeśli pijany kierowca nie jest właścicielem pojazdu?
Konfiskata pojazdu pijanemu kierowcy będzie mogła mieć miejsce tylko w przypadku, gdy jest on wyłącznym właścicielem samochodu. Polski ustawodawca nie wybrał na szczęście drastycznej wersji przepisów (spotykanymi w niektórych krajach), zgodnie z którymi pojazd zawsze przepada, a jego właściciel musi sam domagać się odszkodowania od pijanego, któremu użyczył samochód.
W Polsce w takim przypadku pijany będzie musiał zapłacić równowartość pojazdu, który prowadził. Współwłaściciele, leasingodawcy oraz firmy wynajmujące samochody, nie będą się więc musieli martwić.
Zastanawiającą taryfę ulgową mają kierowcy ciężarówek, którzy nie będą musieli płacić równowartości prowadzonego pojazdu, a jedynie zapłacić od 5 tys. do 100 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Chodziło prawdopodobnie o to, by nie obciążać ich ogromnymi opłatami, ponieważ samochody ciężarowe nie są tanie. Lecz pijany powoduje w nich znacznie większe zagrożenie. Nie słyszeliśmy też o ulgach dla osób, które tylko pożyczyły wart kilkaset tysięcy samochód osobowy i nie stać ich na zwrot równowartości.
Kiedy wchodzą przepisy o konfiskacie samochodów pijanym kierowcom?
Nowe przepisy, na podstawie których będzie można konfiskować auta pijanym kierowcom, zaczną obowiązywać od 14 marca 2024 roku.
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Zostaw komentarz: