Nowe obowiązkowe wyposażenie samochodu. Pozwoli rozstać się z reliktem i poprawi bezpieczeństwo
Ostatnio coraz częściej słyszy się o nowych wymogach Unii Europejskiej, dotyczących obowiązkowego wyposażenia samochodów. Zmiany te zwykle mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Zupełnie nowe rozwiązanie, które pojawiło się całkiem niedawno, również ma taką rolę.
Nowe obowiązkowe wyposażenie samochodu
Wyposażenie o którym mowa wygląda zupełnie niepozornie i zupełnie nie wydaje się być czymś nowym. Mowa o żółtym świetle ostrzegawczym, które w razie awarii umieszcza się na dachu pojazdu. Emituje ono światło widoczne w promieniu 360 stopni oraz z odległości kilometra. Znacznie lepiej niż tradycyjny trójkąt, ale ma on więcej zalet.
Urządzenie noszące oznaczenie V16, jest także nadajnikiem, który łączy się z chmurą i wysyła informację na temat tego, że w danym miejscu stoi unieruchomiony pojazd. Kierowcy zbliżający się do tego miejsca zostaną automatycznie powiadomieni, że powinni uważać.
W cenie takiego urządzenia otrzymujemy 12-letnią subskrypcję, pozwalającą na łączenie się z siecią i wysyłanie sygnału ostrzegawczego. Bateria ma pozwalać na przynajmniej 18 miesięcy stanu gotowości, ale zaledwie na 30 minut ciągłego świecenia. Co jeśli w ciągu 30 minut samochód się nie naprawi lub nie przyjedzie laweta? Tego pomysłodawcy rozwiązania nie wyjaśniają.
Co różni benzynę Pb95 od Pb98? Czy to prawda, że na „98” auto jedzie szybciej i mniej pali?
Koniec trójkątów ostrzegawczych, czas na nowoczesność
Urządzenie V16 znacznie lepiej ostrzega przed niebezpieczeństwem, ale czas jego działania jest dziwnie krótki. Nie przeszkadza to jednak ustawodawcom. Hiszpanie już uchwalili prawo, zgodnie z którym od 1 stycznia 2026 roku tylko opisywane rozwiązanie będzie uznawane za właściwe wyposażenie samochodu, a jego obecność wymagana prawem.
Systemem jest też zainteresowana Unia Europejska. Już teraz trwa badanie jego przydatności i rozważane jest, czy również na całym ternie UE nie powinno się wprowadzić nakazu korzystania z V16, zamiast zwykłych trójkątów ostrzegawczych.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Komentarze:
Jan Kowalski - 28 września 2023
Kolejne narzędzie do kontroli nad człowiekiem.
Cały czas będziesz śledzony gdzie jedziesz.
To tak „dla poprawy twojego bezpieczeństwa”
Polski patriota - 26 września 2023
Już nawet przy takim artykule atak słowny na nas Polaków. Ale jeszcze tylko przez „chwilę”
Jan - 25 września 2023
A jak samochód zepsuje się za zakrętem, to światełko na nim, nie zmusi do wcześniejszego hamowania
Dobrze ustawiony trójkąt daje informacje wcześniej
Przemek Q - 25 września 2023
Do zwykłego światła ostrzegawczego wystarczyła by tylko aplikacja w telefonie o lokalizacji i wezwaniu słuzb serwisu lub ratunkowych .
Daniel - 25 września 2023
Dlaczego świeci tylko 30 min, wystarczy podłączyć pod ładowarkę samochodową, wynalazca nie pomyślał?.😆😆
jad - 24 września 2023
Kolejny wydatek kierowcy,a czysty zysk dla przebiegłych i cwaniaków w tej cholernej Unii… zastanawiam się kiedy nakaże Unia wozić za sobą drugi samochód…???
jad - 24 września 2023
Kolejny wydatek kierowcy,a czysty zysk dla przebiegłych i cwaniaków w tej cholernej Unii… zastanawiam się kiedy nakaże Unia wozić za sobą lawetę…???
Marcin - 24 września 2023
Światło do du…… Ale wielką kasę ktoś za to weźmie. Chińskie badziewie. Wprowadza obowiązek tylko po to żeby ktoś mógł na tym zarobić.
Janej - 24 września 2023
A po co CIĄGŁE świecenie. Migające mogło by wydłużyć do 1 godziny. Ale to i tak żenująco krótko. Ale chyba większość energii zużywa wysyłanie lokalizacji do „chmury”.
J.F.K - 23 września 2023
Tylu tu naukowców, aż poczułem nieśmiałość by się tu udzielić 🤗
ANDY - 22 września 2023
Kompletny bubel. Unieruchomione auto na drodze szybkiego ruchu powinno mieć możliwość sygnalizacji ostrzegającej wiele powyżej tych 30 min. Trójkąt ostrzegawczy jest lepszy.
Sebol - 22 września 2023
Od kiedy promień ma stopnie 😀