Ewa Kania

Nigdy nie zostawiaj wody w aucie podczas upałów. Lista zakazanych produktów

Kierowcy często wożą w swoim samochodzie wiele rzeczy, które są mniej lub bardziej przydatne. Podczas upałów powinna być to oczywiście woda, ale pod żadnym pozorem nie powinno się jej zostawiać w samochodzie podczas upałów.

Spis treści

Nie jest tajemnicą, że samochodów, nawet z wnętrzem dobrze schłodzonym klimatyzacją, potrafi bardzo szybko nagrzać się do znacznych temperatur. W upalny dzień może bez problemu być to 60 stopni Celsjusza, a podczas dłuższego postoju na słońcu, tworzy się tak zwany efekt szklarni, a temperatura elementów pojazdu może sięgać nawet 80 stopni Celsjusza! Wnętrza aut przystosowane są zwykle do wytrzymywania nawet tak dużych temperatur, ale większość rzeczy, jakie zostawimy w samochodzie, już nie.

Czy można zostawiać wodę w aucie podczas upałów?

Nawadnianie się jest bardzo ważne podczas upałów, a najlepiej do tego celu używać wody. Pamiętać przy tym trzeba, żeby nie zostawiać wody w samochodzie na dłużej. Plastikowa butelka wystawiona na działanie promieni słonecznych i wysoką temperaturę, zacznie wydzielać szkodliwe substancje, przenikające do wody. Ponadto w butelce, która została już otwarta, po kilku godzinach namnożą się bakterie.

Wysokie temperatury i promienie słoneczne działają szkodliwie na wszystkie napoje, ale piszemy o wodzie, ponieważ wiele osób jest przekonanych, że w przeciwieństwie do soków czy napojów gazowanych, w wodzie nie zajdą żadne szkodliwe procesy.

Trzeba też pamiętać, że podgrzana zawartość butelki powoduje zwiększenie w niej ciśnienia i grozi rozszczelnieniem. To szczególnie niebezpieczne w przypadku napojów gazowanych, które już w temperaturze pokojowej umieszczane są w pojemnikach pod ciśnieniem kilkukrotnie wyższym od atmosferycznego. W przypadku butelek grozi to wyciekiem, a przy puszkach rozerwaniem.

Mandat za radio w aucie to nie żart. Jest teraz wysoki jak nigdy

Czy można wozić środki w sprayu w samochodzie?

Zwykle nie ma co do tego przeciwskazań, chyba że umówimy o bardzo wysokich temperaturach. Wszystkie środki opakowane ciśnieniowo, źle reagują na wzrosty temperatur i może dojść do rozszczelnienia lub nawet rozerwania opakowania. Wsiadanie do samochodu i odkrycie, że wnętrze ubrudzone jest sprayem na komary nie należy do przyjemnych.

Nie zostawiaj środków przeciwsłonecznych w samochodzie

Niezalecane jest także pozostawianie w nagrzanym samochodzie środków przeciwsłonecznych. Jeśli macie krem do opalania w sprayu, to sprawa jest oczywista. Nie zaleca się jednak przechowywania w rozgrzanym samochodzie nawet zwykłego kremu do opalania. Może on zmienić swoje właściwości pod wpływem temperatury i nie będzie tak skuteczny jak powinien.

Czy można suszyć mokre ręczniki i stroje kąpielowe w samochodzie?

Podczas wakacji nad wodą wiele osób uważa, że doskonałym miejscem do suszenia ręczników i strojów kąpielowych jest wnętrze samochodu. Skoro w stojącym na słońcu aucie jest ta gorąco, to najlepiej tam, prawda? Jeśli je rozłożymy na oparciach foteli, schnięcie może przebiegać całkiem szybko. Niestety jest to ryzykowny zabieg.

Jeśli pamiętacie nasz tekst na temat zasady 5 minut przy używaniu klimatyzacji, to wiecie, skąd w jej układzie biorą się szkodliwe grzyby i bakterie. A biorą się gdy pojawi się wilgoć oraz wysoka temperatura. Tak samo wygląda to w przypadku suszenia ręczników i strojów kąpielowych w aucie. A zagnieździć się one mogą nie tylko w suszonych rzeczach, ale także tapicerce tymi rzeczami zmoczonej.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze