Nie zapinasz pasów jako pasażer? Jak myślisz, kto dostanie mandat – ty czy kierowca?
Zapinanie pasów bezpieczeństwa to oczywisty obowiązek i odruch każdego podróżującego samochodem. To znaczy powinien być, bo nadal nie wszyscy rozumieją, jak ważne jest to dla ich bezpieczeństwa. Jak do sprawy podejdzie policja w razie kontroli?
Spis treści
- Kto zapłaci mandat za niezapięte pasy – kierowca czy pasażer?
- Kto ma obowiązek zapinać pasy bezpieczeństwa w samochodzie?
- Kto nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa?
Problem jest złożony, jeśli się nad tym zastanowić. Każdy pełnoletni podróżny odpowiada za swoje decyzje, więc powinien chyba też za zapinanie pasów? Z drugiej strony to kierowca ma znać przepisy ruchu drogowego i ich przestrzegać. Może ma też obowiązek egzekwowania ich od własnych podróżnych?
Kto zapłaci mandat za niezapięte pasy – kierowca czy pasażer?
Która z powyższych dedukcji jest prawidłowa? Okazuje się, że obydwie. Zarówno kierowca jak i pasażer mają pamiętać o pasach bezpieczeństwa. Jeśli pasażer tego nie zrobił, a kierowca go nie przypilnował, policjant może wypisać dwa mandaty:
- 100 zł i 4 pkt. karne dla kierowcy
- 100 zł dla pasażera
Jedną z podstawowych zasad funkcjonujących w prawie jest to, że nieznajomość przepisów nie zwalnia z ich przestrzegania. Jeśli pasażer nie wie, że ma obowiązek zapinać pasy bezpieczeństwa, to jest to jego problem.
Kierowca za to ma obowiązek zadbania o właściwy przewóz osób oraz bagażu w swoim samochodzie. Jeśli policja stwierdzi w tym względzie jakieś uchybienia, mandat jest nieuchronny.
Kto ma obowiązek zapinać pasy bezpieczeństwa w samochodzie?
Sprawdźmy jeszcze co na temat pasów bezpieczeństwa mówi Prawo o ruchu drogowym (art. 39):
Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy.
Rządzący szykują nowy bat na kierowców. Straż miejska dostanie dodatkowe uprawnienia
Zwróćmy uwagę, że obowiązek zapinania pasów dotyczy podróżujących wszystkimi „pojazdami samochodowymi”. Również osoby podróżujące autobusem czy ciężarówką.
Wyjątek pojawia się w momencie, kiedy dany pojazd nie ma pasów bezpieczeństwa. Starsi czytelnicy z pewnością pamiętają samochody, które pasy miały stosowane tylko z przodu. Jeżeli pojazd dopuszczony jest do ruchu, a jego homologacja pozwala na przewożenie pasażerów również na miejscach pozbawionych pasów bezpieczeństwa, to nie trzeba obawiać się mandatu.
Kto nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa?
Przepisy przewidują kilka wyjątków, w których nie jest wymaganie zapinanie pasów bezpieczeństwa, nawet jeśli pojazd jest w nie wyposażony. Są to:
- kobiety w widocznej ciąży
- kierowcy taksówek (tylko podczas przewożenia pasażerów)
- instruktorzy nauki jazdy i egzaminatorzy (tylko wtedy, gdy za kierownicą siedzi kursant)
- osoby mające zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniach do zapinania pasów
- funkcjonariusze różnych służb (podczas przewożenia osoby zatrzymanej lub innych czynności)
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Zostaw komentarz: