Nie zagaduj kierowcy!
Obecność pasażera w samochodzie aż w 10 procentach przypadków może być przyczyną dekoncentracji kierowcy. Rozpraszanie jego uwagi, czy wręcz namawianie go do ryzykownych manewrów w trakcie jazdy grozi tragicznymi skutkami.
![]() |
fot. Renault
|
Według ustawy Prawo o ruchu drogowym, pasażer w pojeździe znajdującym się na drodze, jest
– podobnie jak kierujący pojazdem oraz pieszy – uczestnikiem ruchu drogowego. Znajomy jako pasażer może mieć bardziej negatywny wpływ na kierowcę podczas jazdy niż np. członek rodziny. Według badań, jeśli kierowca to kobieta, jest ona bardziej skłonna do podejmowania ryzykownych decyzji w obecności pasażera przeciwnej płci. Mężczyzna będący pasażerem kobiety częściej namawia ją do niebezpiecznej jazdy niż dzieje się to w przypadku, gdy kierowcą jest mężczyzna, a pasażerem kobieta lub gdy kierowca i pasażer są kobietami.
Niebezpieczne zachowania
Podczas jazdy nie wolno zachowywać się w sposób, który miałby choć na chwilę odwrócić uwagę kierowcy od tego, co dzieje się na drodze – pokazywać kierowcy czegokolwiek, np. zdjęć lub budynków znajdujących się poza zasięgiem jego wzroku. Nie można też wydawać nagłych okrzyków, bo przestraszony kierowca może nagle niechcący wykonać jakiś bardzo niebezpieczny manewr. Do zachowań pasażera mogących znacznie utrudniać jazdę kierowcy należy też „pomoc” polegająca na przytrzymaniu kierownicy, włączeniu wycieraczek czy operowaniu radiem poprzez przyciski umieszczone na kierownicy.
![]() |
fot. Renault
|
Szczególnym rodzajem pasażerów są dzieci. Jeśli kierowca jedzie sam z dzieckiem, powinien zadbać o to, aby w zasięgu ręki miało ono zabawkę, którą może się zająć. Jeśli dziecko w trakcie jazdy zaczyna płakać, najlepiej stanąć w bezpiecznym miejscu i dopiero po uspokojeniu malucha wznowić podróż.
Jak być odpowiedzialnym pasażerem?
Nie dekoncentrujmy więc kierowcy, jednak gdy wymaga tego sytuacja, pomagajmy mu w podróży, np. czytając mapę. Bezpieczeństwo podróży zależy także od pasażera, dlatego powinien on zwracać uwagę kierowcy, jeśli ten jedzie niezgodnie z przepisami. Nigdy nie powinien też zgodzić się na jazdę z kierowcą, który jest pod wpływem alkoholu lub co do którego ma takie podejrzenia.
Zatem:
– nie nalegaj, aby w samochodzie słuchać głośno muzyki;
– nie pal w aucie jeżeli może to powodować dyskomfort kierowcy;
– nie zgadzaj się np. na przytrzymywanie kierownicy w trakcie jazdy;
– nie „zagaduj” kierowcy;
– nie pozwalaj, aby kierowca w trakcie jazdy korzystał z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego;
– nie wykrzykuj nagle czegokolwiek, bo możesz przestraszyć kierowcę;
– nie doprowadzaj do kłótni z kierowcą w trakcie jazdy;
– nie namawiaj kierowcy do podejmowania jakichkolwiek manewrów, do których on sam ma wątpliwości;
– nie wsiadaj do samochodu z kierowcą, który jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających – za wszelką cenę staraj się przekonać również i jego do zmiany decyzji.
Źródła: AAA Foundation for Traffic Safety, Monash University Accident Research Centre, Szkoła Jazdy Renault
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
Zostaw komentarz: