Na czym polega montaż opon na feldze? Czy można zrobić to samemu?
Wyposażenie się w wysokiej jakości komplet nowych opon to połowa sukcesu. Należy jeszcze umieścić je na felgach. Wydaje się to być proste, kiedy zajmuje się tym specjalista. Czy jednak można samodzielnie podjąć się tego zadania?
Jak przebiega proces zakładania opony na felgę?
Bez względu na rodzaj i klasę opon, a także jej wiek – zadanie zamontowania ich na feldze najlepiej powierzyć specjalistom. Nie tylko są oni odpowiednio przeszkoleni pod względem montażu opon na felgi, ale także dysponują profesjonalnymi narzędziami. W przypadku samodzielnego montażu, cały proces może się nie udać, co grozi poważnymi konsekwencjami na drodze. Cały proces poprzedzają stosowne przygotowania.
Przygotowanie do montażu opon
Po pierwsze, specjalista sprawdza, czy niezbędne elementy, takie jak opona i felgi, zostały odpowiednio dobrane. Rozmiar i typ ogumienia jest bardzo ważny – niezależnie od tego, czy korzystamy z wysokiej jakości opon Barum, czy innego typu ogumienia. Po drugie, fachowiec dokładnie przegląda każdy centymetr opony, w poszukiwaniu ewentualnych wad i uszkodzeń, które należałoby wcześniej zreperować. Jest to niezbędny krok, ponieważ w szczególności na oponach używanych zdarzają się liczne skazy wynikające z długiej eksploatacji.
Kolejną czynnością jest odpowiednie oczyszczenie samej opony, a także jej obręczy. Jeśli ogumienie było już wcześniej używane, jest to tym bardziej konieczne. Specjaliści zobowiązani są także do przestrzegania wszystkich zaleceń producenta, odnośnie montażu danej opony na feldze.
Montaż właściwy
Po pomyślnym przebrnięciu przez etapy przygotowawcze, fachowiec może przystąpić do montażu właściwego. W obrębie tego procesu, zostają wykonane następujące czynności.
Na samym początku następuje zdejmowanie opony z felgi, czyli po prostu pozbycie się starej gumy. Następnie serwisant zakłada felgę krótszą półką osadczą ku górze. Później zakłada się zawór – jeśli jest on gumowy, wykorzystuje się pastę montażową i specjalne narzędzie do przeciągania zaworów. W metalowym natomiast wymienia się uszczelkę i mocuje nakrętkę wentylu. Jej zadaniem jest ochrona przed wilgocią i zanieczyszczeniami.
Kolejny krok to smarowanie felgi i stopek opony w całym ich obrębie. Ważne, aby pasta użyta do tego celu była przeznaczona do gumy. W innym wypadku może dojść do uszkodzenia materiału. W dalszej części montażu wykorzystuje się specjalne maszyny. W montażownicy umieszcza się odpowiednio ogumienie, które kieruje oponę do wnętrza felgi. Te same czynności wykonuje się w przypadku drugiej opony.
Co jeszcze powinno zostać wykonane w zakładzie wulkanizacyjnym?
Okazuje się, że sam proces montażu opony na feldze w zakładzie wulkanizacyjnym nie kończy się wraz z momentem zdjęcia koła z montażownicy. Specjaliści muszą także odpowiednio napompować koła. W tym celu wykorzystuje się specjalne urządzenie, które pozwala na pełną kontrolę ciśnienia, a także dba o to, aby w oponach znalazła się odpowiednia ilość atmosfer. W procesie montażu dopompowuje się oponę do bardzo wysokiego ciśnienia. Tylko dzięki temu, opona może właściwie „siąść” na feldze.
Kolejnym istotnym elementem jest wyważenie kół, które zapobiegnie ich rozbieżności. Oczywiście w warsztacie fachowcy odpowiednią się tym zajmą, dzięki czemu zmniejszymy eksploatację opon, a także zniwelujemy dyskomfort podczas jazdy.
Czy można samemu zamontować oponę na feldze?
Wielu śmiałków chce się podjąć tego zadania samodzielnie. Można powiedzieć, że dla chcącego nic trudnego. Zatem, jak założyć oponę na felgę samochodową? Okazuje się, że będzie to o wiele bardziej skomplikowane, gdyż nie dysponujemy profesjonalnymi maszynami, które tę pracę mogą nam ułatwić. Zapewne jesteśmy w posiadaniu standardowego pakietu narzędzi warsztatowych w przydomowym garażu. Jednak samodzielne zakładanie opony na felgę, może się bardzo źle skończyć.
Popularnym sposobem, praktykowanym przez mechaników-amatorów, jest wykorzystanie stojaka, na który nakładamy felgę. Następnie wkładamy na nią oponę i przy pomocy rozwieraka z hakiem, który przymocowuje się do krawędzi opony, powoli nakłada się ją na właściwe miejsce. Rozwierak z hakiem obraca się, powoli nasuwając oponę na felgę. Jednak robiąc to niewprawnie, ryzykujemy uszkodzeniem opony. Poza tym, nadal należy ją dopompować i wyważyć. Zatem, jak założyć oponę na felgę? Lepiej powierzyć to specjaliście i mieć pewność bezpieczeństwa.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: